Nepodepsaná

Píše se do životopisu u znalostí jazyků i čeština (pokud jsem rodilá/ý mluvčí) ?

Na tuto otázku jsem zatím dostala jen odpověď ,,haha".
Ale ptám se vážně, rozuměj člověk se chce v tom CV trošku vytáhnout a mít to bohatěji vyplněné, na jednu stranu si troufám zaškrtnout výbornou, protože jsem ani v psaném slovu ve škole nikdy nemívala problémy… ale uvádí se to tam vůbec? Mám tušení, že ne, ale chci si být jistá…

Nejlepší odpověď
ivzez

Milá Nepodepsaná, vzhledem, že jste rodilÁ
(nikoliv rodilý) mluvčí a že se píše nemívala (nikoliv nemÝvala),
bych řekla, že to s tou výbornou poněkud přeháníte.

Ale teď vážně. V ČR nemá smysl psát do životopisu, kde se uvádí
znalost cizích jazyků, psát češtinu. Snad pro pobočku některé nadnárodní
firmy, ale i tam podle mne budou se znalostí češtiny počítat.

Další odpovědi
annas

Pokud píšete česky životopis třeba pro přihlášku na VŠ, do zaměstnání u nás, vaším mateřským jazykem je čeština (pokud nejste bilingvista), uvádíte jen cizí jazyky.

Arne1

Záleží na tom jak kde. Jsou inzeráty, které předpokládají že se mohou ucházet i cizinci (kupříkladu řidiři a jiný servisní personál) a tam může být požadavak na češtinu už v inzerátu uveden – pak to samozřejmě má smysl.

anonym

Uvést to můžete, ale pochybuji že to bude pro někoho určující. Pokud umíte anglicky nebo německy je to obvykle nesrovnatelně vyšší benefit než znalost češtiny, která bývá spíš podružná a v podstatě ani žádným benefitem není. Pak nemá smysl češtinu uvádět vůbec.

Pokud umíte pouze česky působí směšně položka „Znalost jazyků : čeština pokročilá“. Potom je lepší celou kapitolu týkající se jazyků vypustit zcela.

Edison

Taky se většinou uvádí znalost CIZÍCH jazyků. 😉

autacek

Pokud hledáte místo, kde uvedená znalost není běžná, tak určitě uvést.

Dochy

Je možné uvést i s úrovní 😉 :

Český jazyk – rodilý(-á) mluvčí

Souhlasím s Ge0rge – pokud by to byla jediná položka v jazycích asi bych celou kapitolu vynechal (pokud je životopis v češtině pro českou firmu)

prozaik

Dobrá čeština je rozhodně důležitá u práce v redakci, ale i na některých úřadech. Už jsem dostal různá lejstra a vyrozumění podepsaná lidmi s vysokými školami a nad jejich češtinou by jeden zvracel…

Na druhou stranu vím o lidech, kteří do životopisu uvádějí i znalosti několika dalších jazyků, ale na ochotě zaměstnavatelů je přijmout se to nijak neprojevilo a marně hledají práci několik měsíců.

Nepodepsaná

V otázce to bylo původně zamýšleno obecně, pro všechny, které to zajímá také – přidala jsem lomítko. To druhé byl jen překlep, ale čert to vem, děkuji za opravu i odpovědi 🙂