NeřeknuCZ

Píše se čárka před spojkou „nebo“ ?

Doplňuji:
Ať už na místě probíhala léčba hlavního hrdiny, nebo boj s netvory a monstry jako jsou upíři, vlkodlaci apod.

Yennefer mu pomůže zachránit Marigolda, nebo to alespoň tvrdí, ale přitom sleduje své vlastní cíle.

Tyto dvě věty píši do čtenářského deníku, bohužel netuším zda tam ta čárka má či nemá být … jinak moc děkuji za reakce :)

Nejlepší odpověď
annas

Píše. Nejde o žádnou výjimku, ale o pravidlo.

Pokud je spojka „nebo“ užita ve významu slučovacím, čárku před ní nepíšeme, pokud je ve významu vylučovacím, čárku píšeme.

  1. Podejte nám zprávu písemně nebo telefonicky – nezáleží na tom, jak zprávu dostaneme, které dáme přednost. varianty mohou nastav obě.
  2. Jste spokojeni, nebo se potýkáte s problémy? Varianty se vylučují, ale protiklad.

Další odpovědi
quentos

Říci, že ne, je odvážné. Je to tak 50:50, záleží na to, zda jde o tzv. způsob slučovací, nebo způsob vylučovací. (Všimněte si, že teď jsem před nebo čárku udělal, neboť jde o klasický vylučovací způsob – buď je něco způsob slučovací, nebo vylučovací, nikdy to není obojí zároveň.)
Doplňuji:
ad doplnění, teď už si to přece můžete odhadnout sám podle příkladů od annas. Pokud si stále nejste jist, napište svůj tip a zdůvodnění do diskuze.

ReHu

Nepíše.
Ale jsou i výjimky, záleží na kontextu.

NeřeknuCZ

Mám za to, že u obou napsaných vět čárka před nebo bude … mohu požádat o kontrolu ?

annas

V druhé větě čárka bude – vyplývá to i z důrazui – alespoň.

U té první ještě dopište pokračování, druhá větě není celá., takže co z toho plyne.

annas

Zdvojená spojka ať (už) – nebo – zdůraznění, takže čárka by měla být. Ale platí stejně slučovací nebo vylučovací vztah, příopadně zesílení (stupňování).

I Ikdyž co se stane, vyplyne z pokračování durhé věty.