Avatar uživatele
hapiky

Pili jste někdy „na sekyru“?

Zajímavá 1Pro koho je otázka zajímavá? annas před 1902 dny Sledovat Nahlásit



Nejlepší odpověď
Avatar uživatele
Drap

Ano i na futro. O dovolené chodívám do jednoho zařízení, kde je to víceméně zvykem. Když neni obsluha na místě a obsloužím se sám. Napíši do sešitu, vyhrazuji si tam vždy celou stránku a chodí tam takto i moji vnuci, ti připisují také na tu moji stránku. Za 14 dní, nebo tři týdny před odjezdem jdu zaplatit a většinou se nestačím divit. V létě jsem jenom zmrzlin asi 48. Z pití jsem měl velice pěkný plůtek.

0 Nominace Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
aliendrone

Jasně! Už si to skoro nepamatuji, jak je to TAK dávno, ale vím, že to byla doba, kdy tráva byla více zelená, nebe více modré a život byl jeden velký mejdan. ;) :D

0 Nominace Nahlásit


Avatar uživatele
Kepler

Pokud si pamatuju dobře, tak ne. Ctím heslo : bez peněz do hospody nelez!

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
annas

Na sekeru ani na dluh jdem nepila, protože do hospody nechodím. Ale stalo se mně, že jsem zapomněla peněženku, někdy se do ní nepodívala a bez peněz jsem vlezla do obchodu. Jen ale do malého, nikoliv marketu.

Netuším, zda se mezi štamgasty stále používá.

Pokud někdoho zajímá, vložím původ tohoto rčení. Známější je možná mít vroubek = dávat na sekeru.

Dnes se používá mít vroubek = ,že jste něco neučinili a b dotyčný si to bude pamatovat. Nebo nsopak – vám někdo něco nesplnil.

Vruby se dlužníkům dělaly sekyrou na dlouhou hůl, stejnou hůl měl i věřitel – kolik vrubů, tolik dluhů. Až se dluh splatil, tak oba hůl zničili.

Ti obyčejní často neuměli psát a číst, takže nebylo možné vystavit nějaký dlužní úpis.

Sekyrou se vruby vysekaly – takže dotyčný opil na sekeru – nebo také měl vroubek.

https://refresher­.cz/41006-Proc-pijeme-na-sekyru-a-ptame-se-v-cem-je-zakopany

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
Mp2

To sice ne, ale běžně v 6 ráno chidím do pekárny, kde pracuje moje známá..

Zaměstnavatel ji nechá každý den v pokladně tisícovku a ona už protestuje každý den vracet lidem ze svého. Je to obravdu blb.
Nejmenší, co mi dá bankomat je prostě dvoustovka..

Tak jí prosté dám pétistovku a ona si píše, co si beru.. Je to lepší, než abych tam nechával denně 30 korun z litosti

Bydlím v centru a vystačím si s obchody typu pekárna, řeznictvi, zelenina, lahůdky a žrádlo pro zvířata.. Zbytek vezmu u Nguyena…

Zkrátka jsem denně bez drobných. Kolikrát jsem si musel rozménit u taxikáře :)
Centrum je zlo.

Upravil/a: Mp2

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce

U otázky nebylo diskutováno.

Nový příspěvek