Retko

Pikle, intriky, uskoky apod.

Mohl by nekdo uvest par prikladu pro nazorne vysvetleni techto slovicek. Diky

Nejlepší odpověď
annas

Já dodávám. Jak uvedl Quentos pikle (j. č. pikel) a intriky jsou synonyma pro pletichy.
Slovo úskok pak znamená lstivé, záludné jednání, které člověku ztrpčuje život.
Doplňuji:
Původ spojení kout pikle:
Kout pikle
Z latiny – pungo = pikel (lat. pungo souvisí se známým odborným názvem bodnutí – punkce). Je zde i souvislost s německým slovem Pickel, jehož naše zdomácnělá podoba žije dodnes ve sportovním výrazu pikl, což je název horolezeckého čakanu s ostrým hrotem
k zaseknutí do zledovatělého sněhu nebo ledovce. Úsloví slévat pikel, kouti pikle by podle toho znamenalo vyrábět bodné zbraně k provedení zrady zákeřnou vraždou, později připravovat zradu (úklady) jakýmkoli způsobem. Na vzniku posunutého významu měla podíl i hlásková souvislost s domácím slovesem spiknout se (ve staré češtině bylo také adjektivum spiklý).
Zajímavosti.doc

Další odpovědi
quentos

s úskokem panenka nemá pravdu, plete si ho s ústupem ;{DDD úskok je totéž co ZRADA nebo může být též synonymem intrik.
Pikle a intriky jsou zhruba synonyma, jen intriky jsou „vážnějšího“ rázu – je to spřádání nějakých nečestných plánů, podvodů, ba i zločinů
Doplňuji:
ještě doplním,že pikel byl původně malý nožík. Odtud „kout pikle“, tedy kout nožíky nejspíš na zabodnutí, tedy s nečestnými úmysly…

Miroslavst

Pikle a intriky by se daly shrnout jako jediné slovo, takže věta by mohla být asi taková:
Podívej se, co ti dva tam zase vymýšlí za pikle.
Podívej se, co ti dva tam zase vymýšlí za intriky.
Úskoky bych použil jako výmluvy apod.
Svými úskoky na položenou otázku stále neodpověděl.

panenka

pikle znamená když chceš někomu něco provést
intriky znamená potíže
úskoky když se třeba nechceš s někým hádat a necháš to zkrátka tak