Kepler

Pijete často víno a jste jeho znalec nebo aspoň fanda?

Rád bych znal váš názor na tyto citáty:

„Po bílém víně myslíme na hlouposti. Po červeném víně říkáme hlouposti. Po sektu děláme hlouposti.“ – Gore Vidal
„Z piva se spí, z kořalky blbne, z vína se zpívá.“ – moravské přísloví

A ještě tak trochu mimo mísu:

„Po trávě se nešlape, po trávě se směje!“ – autor neznámý, odposlechnuto

https://pixaba­y.com/cs/photos/v%C3%AD­no-sklo-b%C3%ADl%C3%A1-hrozny-n%C3%A1poje-1761613/

Nejlepší odpověď
marci1

Víno (v přiměřeném množství) mám ráda. A je pravdou, že po víně se nejlépe zpívá. Mě tedy určitě. Vííííínečko bílé, jsi od tej druhej … 🙂
Nejlépe v moravském sklípku, kde hraje cimbálovka a kde vám nalijí z koštýře skvělé víno, které zajíte špekem, uzeným nebo čabajkou z mangalice. Doma mám ráda k vínu sýr. Sýr je bratr vína. 🙂
Už Sókratés řekl: „Já jsem pro to, přátelé, abychom se napili. Je nesporné, že víno zavlažuje duši a přitom uspává každé trápení, tak jako mandragora uspává lidi, a probouzí veselou náladu, tak jako olej oživuje oheň… Když do sebe budeme lít víno v jednom kuse jako do sudu, budou brzy vratké tělo i rozum… Kdežto když nám ho budou číšníci podávat často, ale v malých pohárcích jako rosičku… stoupne nám sice také do hlavy, ale nebude to žádné násilí, spíš takové povzbuzování, které nás přivede do povznesené nálady.“
Pod tento citát se mohu podepsat. 🙂

Další odpovědi
hapiky

Víno je po pivu nejlepší pití!
Pravdou ovšem je, že víno je tak trochu vznešenější.
Je ovšem zapotřebí vědět kdy si dát stopku.
Kdo nepije vůbec, je na tom lépe, než ten, kdo pije do němoty. To je fakt.(ale i tak, chudák Rokio)

aliendrone

Jo, mám rááááád víno, ale už ho piji podstatně méně, než kdysi. (zdrav. důvody) Nejsem žádný sommeliér, vína rozlišuju pětistupňovou škálou > vynikjící, dobré, dá se, nedá se, čistič toalet. Poslední je vyhrazeno pro „moravská stáčená sudová vína“ – bez prdele to vyzkoušejte a zjistíte, že lepší než tohle je na WC už jen kyselina (třeba HCl technická třicítka).

Zvláštní je, že vínem se prakticky nikdy nezmastím jak papír od bůčku. (jakkoliv mírnou špičku si uženu) Možná to je tím, že zhulákat se jako prase jde dobře v kamarádské putyce, zato na společenské večeři v obleku to nepřichází v úvahu.

Každopádně poslední dobou ujíždím na fortifikovaných vínech. Prudce mňamózní, doporučuji každému abstinentovi – aneb jak z něj udělat nenápadně notorika. ;) :)

Můj názor na „vinné citáty“ je, že to jde mimo mě. Víno nepovažuji za „alkohol“, no možná „čůčo“ – kdo si pamatuje na bolšvický hit „Šumavské bylinné“ (za bůra litrovka i v drogerii) – stálice na hitparádě každého vojáka! Na efektivní „vygumování“ stačily 2 láhve (zatímco jabčáku za 8Kčs byly potřeba 3!) Jo, to už bych dnes asi nerozdýchal! ;) :D :D

Henry1660

Víno piji, především červené a vlastně je to asi to jediné, co z alkoholických nápojů piju (jen příležitostně si dám pivo).

Ale nemůžu říct, že bych se v něm nějak vyznal.

Alkoholu celkově moc neholduju.

Jen tě doplním:
„In vino veritas – Ve víně je pravda.”

A od mého oblíbeného spisovatele:
„K topení je nejlepší staré dřevo, k pití staré víno, k důvěrným sdělením staří přátelé a ke čtení staří autoři.”

Michala11

,,Rozumně organizovaná spotřeba kvalitních vín je jedna z nejúčinnějších forem boje proti alkoholismu.'' V.N.Prostoserdov
,,Dej Bože, abych jednou, až bude mi sto let a moje vlasy zšednou s přáteli pohár zved, aby i v těžké chvíli smích jásal ze všech stran a k smrti zvonily nám číše místo hran.'' A.S.Puškin
A pokud alkohol způsobuje něco jiného než dobrou náladu, byl prolit marně a zbytečně. Víno mám ráda- nevyznám se. Moc se těším na burčák.

Kajoch

Byl jsem pivař,ale už několik let piju převážně bílé víno.Suché nebo polosuché.Za znalce vína se ovšem nepovažuji.
Když vchází víno, odchází tajemství…arménské přísloví

Malvína

Keplere, mám víno ráda a s chutí si jej dopřávám. Mezi mé oblíbené patří bílé a moje srdcovka je jahodové. Doporučuji! Červeným moc neholduji. Je na mě silné a těžké na žaludek. Jednou za čas si “koštnu” domácího.
Za znalce se nepovažuji, byť jsem absolvovala sommeliérský kurz. No co vám budu. Ve finále mi stačí,, že mi chutná a jsem spokojená 😁 Pravdou ale je, že jako jedna z mála v okolí ve vínech cítím různé ovoce, podtóny ap. Když se do vína člověk opravdu “začuchá”, cítí nosu velmi lahodící orchestr vůní.

Rokio

Nepiju víno. Jsem zapřísáhlý abstinent.

jáára

Nejlepší víno je pivo.

motorku

já mám moc rád víno sklepní kalich. Dva litry stojí 35 kč a je to opravdu bomba. Dopřávám si ho denně, protože mi pomáhá se po ránu kvalitně vyprázdnit.

Kepler

alien: to mě od pražáka překvapuje, já myslel že existují jen 3 sorty: dá sa, nedá sa, dá sa pražákovi. Ale s těmi fortifikovanými mám stejný úlet. V den odchodu do důchodu jsem to slavil s Tawny Port (19%). Taky si pamatuju, že pro chudokrevné bylo i v drogerii Šumavské železité, nikoliv bylinné. Naštěstí jsem nikdy chudokrevný nebyl, to teda musel být stěnolez!

aliendrone

JJ, nářez to tedy byl, znal jsem i takové, kteří zvraceli po prvních několika loknutích, ač jinak zvládali i Malagello či výčepní lihovinu. Ne nadarmo se tohle „víno“ prodávalo i v drogeriích. :D :D :D

Kajoch

Šumavské železité jsem sice jen ochutnal,ale nic moc:) Chodil jsem ho kdysi kupovat jako kluk,mému otci do drogerie v domě,kde jsme tehdy bydleli.
Zajímavé mi po letech přijde,že mi ho vždy pan prodavač bez problému prodal:)

Kepler

jáára: ja zase říkám, že šampáňo je nejlepší sodovka 🙂