bolak

Pes, tenisák, skála a pud sebezáchovy

Kdybyste stáli na skále a psovi, kterej je zvyklej ihned se rozběhnout za míčkem, hodili tenisák do dáli, rozběhl by se i přesto za ním?

Nejlepší odpověď
Funna

kdybys ho hodil úplně z okraje a oba jste na něm stáli, tak určitě ne…ale kdyby už za ním utíkal a najednou by terén končil a on sledoval zrakem ten míček, mohlo by se stát, že v zápalu lovu by tuhle skutečnost mohl ignorovat…

Další odpovědi
beer

Pes samozřejmě má i pud sebezáchovy.
Jenže – důvěřuje svému pánu, potažmo lidem. Pokud bys tedy byl kousek od srázu, pes lokalitu neznal a sráz (propast nebyla nijak vidět), předpokládám, že míček hozený během hry z větší vzdáleosti do propasti by pes bezhlavě následoval. Samozřejmě, jde také o to, jak vypadá okraj srázu atd. – podle toho by se stihl i zastavit.
Doplňuji:
Hůře by se ale na poslední chvíli zastavoval, pokud bys mu hodil ten plastový talíř: běží titiž za ním a dívá se vzhůru.. Tady by podle mne nekompromisně skončil dole. To je ta psí důvěra zvířete člověku.
P.S.: Fuj, to je ale vošklivá otázka! Já to všechno totiž přímo vidím.. ☹

anonym

Jednou jsem viděla test „inteligence“. Ve zvýšeném přízemí vyhodili z okna aport, něm. ovčák za ním vyskočil, kolie vyběhla dveřmi před dům. Oba psi povel splnili.
V tvojí otázce a odpovědích kolegů je zohledněn pud sebezáchovy, setrvačnost pohybu nebo nesoustředěnost na terén nebo jak píše drap, strach
o pána a láska k němu. Někdy ale hraje roli i přirozená inteligence proti slepé poslušnosti.
Takže na tvou otázku vlastně není jednoznačná odpověď.

Drap

Některý ano, některý ne. Pud sebezáchovy funguje u psů trochu jinak. Každý pes jinak vyhodnocuje prostor, který pro něho může být nebezpečný.
Osobně jsem viděl psa, který v domění, že je pán v nebezpečí skočil z kolmé stěny skály asi ze 7 m