Moniccc

Personální a mzdová agenda – co to je?

Zdravím,
právě se učím jednu maturitní otázku do účetnictví, ve které je podtitulek „personální a mzdová agenda“. V sešitech jsem nic o tomto nenašla a na internetu mi to vyhazuje jen stránky, kde se tímto zabývají, ale nevyhledá mi to, co to vlastně je. Mohla by mi tady, prosím, nějaká hodná duše ve stručnosti napsat, o co se vlastně jedná? Děkuji!!

Pěkný zbytek večera!

Nejlepší odpověď
zzzzz

Personální agenda je agenda o zaměstnancích, a mzdová o jejích mzdách. To znamená, že částečně spadají k sobě. Když nastoupíš do práce jdeš na personální, oni tam vedou tvoji docházku, osobní údaje, podepisuješ tam i daňové přiznání, také se tam ukončuje zaměstnání třeba výpovědí, vystaví ti zápočťák, to je papír o odpracované době.
Doplňuji:
Hlavně se k tomu mrkni na výpočet daně ze mzdy, a veškeré odvody – socku, zdravku, výpočet superhrubé. Také se podívej na to co by měla obsahovat pracovní smlouva a co by mělo obsahovat ukončení pracovního poměru, jaké jsou druhy ukončení pracovního poměru.Také si zapamatuj všechny ostatní daňové slevy/bonusy u mzdy, na poplatníka, na dítě, na manželku a na osobu ZTP… Nezapomeň na oddělování mzdy a platu.
To je vše co jsem si ze své maturity vzpomněla. 🙂 Tak hodně štěstí 🙂

Další odpovědi
anonym

Přesně to,co vyplývá z názvu – přičemž v jednotlivostech se může v různých firmách lišit.
😉
Takže např.: Získávání informací o zaměstnancích (personálie, kvalifikace, předešlá zaměstnání…), zpracovávání aktuálních dat (docházka, školení, dovolená, nemocenská, mzda…) a uchovávání těchto dat (archivace).
Někde část této práce dělají bezprostřední nadřízení zaměstnanců, někde naopak PaM řeší i přijímání nových zaměstnanců, výpovědi…

anonym

Nejsem mzdový ani personální.
Mzdová agenda jsou podklady pro mzdy, Umět odpočitatelné položky, odvody daní (soc i zdav.), výpočet mzdy (kdeska jsou programy, ale musí to umět), znalost příplatků a kdy to vše použít.
Personální je o evidenci zaměstnanců, přijetí nových, pohovory s uchazeči, zajištění školení, doškolení, požadavky na vzdělání prac. místa, návrh prac. smluv, jejich doplňků. Při ukončení práce hlídat, zda nemá pracovník restíky, které je třeba uzavřít.
-
Pamatuju si v ´97 jak jsem učil mzdovou, jakým způsobem se platí hasiči na 24 hodinových směnách, výpočet, příplatky, pohotovost apod.