Avatar uživatele
Moniccc

Personální a mzdová agenda – co to je?

Zdravím,
právě se učím jednu maturitní otázku do účetnictví, ve které je podtitulek „personální a mzdová agenda“. V sešitech jsem nic o tomto nenašla a na internetu mi to vyhazuje jen stránky, kde se tímto zabývají, ale nevyhledá mi to, co to vlastně je. Mohla by mi tady, prosím, nějaká hodná duše ve stručnosti napsat, o co se vlastně jedná? Děkuji!!

Pěkný zbytek večera!

Uzamčená otázka

ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce

Zajímavá 1Pro koho je otázka zajímavá? gagaga před 3696 dny Sledovat Nahlásit



Nejlepší odpověď
Avatar uživatele
zzzzz

Personální agenda je agenda o zaměstnancích, a mzdová o jejích mzdách. To znamená, že částečně spadají k sobě. Když nastoupíš do práce jdeš na personální, oni tam vedou tvoji docházku, osobní údaje, podepisuješ tam i daňové přiznání, také se tam ukončuje zaměstnání třeba výpovědí, vystaví ti zápočťák, to je papír o odpracované době.
Doplňuji:
Hlavně se k tomu mrkni na výpočet daně ze mzdy, a veškeré odvody – socku, zdravku, výpočet superhrubé. Také se podívej na to co by měla obsahovat pracovní smlouva a co by mělo obsahovat ukončení pracovního poměru, jaké jsou druhy ukončení pracovního poměru.Také si zapamatuj všechny ostatní daňové slevy/bonusy u mzdy, na poplatníka, na dítě, na manželku a na osobu ZTP… Nezapomeň na oddělování mzdy a platu.
To je vše co jsem si ze své maturity vzpomněla. 🙂 Tak hodně štěstí 🙂

Upravil/a: zzzzz

0 Nominace Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
anonym

Přesně to,co vyplývá z názvu – přičemž v jednotlivostech se může v různých firmách lišit.
😉
Takže např.: Získávání informací o zaměstnancích (personálie, kvalifikace, předešlá zaměstnání…), zpracovávání aktuálních dat (docházka, školení, dovolená, nemocenská, mzda…) a uchovávání těchto dat (archivace).
Někde část této práce dělají bezprostřední nadřízení zaměstnanců, někde naopak PaM řeší i přijímání nových zaměstnanců, výpovědi…

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce
Avatar uživatele
anonym

Nejsem mzdový ani personální.
Mzdová agenda jsou podklady pro mzdy, Umět odpočitatelné položky, odvody daní (soc i zdav.), výpočet mzdy (kdeska jsou programy, ale musí to umět), znalost příplatků a kdy to vše použít.
Personální je o evidenci zaměstnanců, přijetí nových, pohovory s uchazeči, zajištění školení, doškolení, požadavky na vzdělání prac. místa, návrh prac. smluv, jejich doplňků. Při ukončení práce hlídat, zda nemá pracovník restíky, které je třeba uzavřít.
-
Pamatuju si v ´97 jak jsem učil mzdovou, jakým způsobem se platí hasiči na 24 hodinových směnách, výpočet, příplatky, pohotovost apod.

před 3696 dny Odpovědět Nahlásit
Nový příspěvek