mosoj

Peroč nemůže být zatmění Slunce delší než 7 min 58 sec ?

Nejlepší odpověď
anonym

Jestli je to zrovna 7:58 nevím (mám dojem, že dokonce o něco méně), ale je to proto, že za tuto dobu se Slunce, Měsíc a Země pohnou natolik, že Měsíc přestane Zemi Slunce zastiňovat…
BTW – ona zmíněná délka trvání je délka úplného zatmění, předtím nějakou dobu zatmění ´narůstá´ a poté ´odrůstá´.

Další odpovědi
Elk

To jsem ani nevěděl, ale asi to bude rotací země kolem slunce.

Dochy

Také nebudu kontrolovat termín.
Ale z rychlosti oběhu měsíce a z dráhy měsíce (minimální a maximální vzdálenost od země), vzdálenosti a velikosti slunce, je možné tyto parametry stanovit. I v případě, že budete na místě, kde měsíční stín projde středem se kvůli nekruhové dráze měsíce bude doba zatmění trochu lišit.

pokud budete na místě, které plný měsíční stín projde jen okrajem, může vámi pozorované zatmění trvat klidně také jen 30s.

HonzikPernik

Nikde není ústavou ani fyzikálními důkazy určeno, že to nemůže být delší.

anonym

Protože takhle dlouho trvá než dolétne světlo na zem.