Dados

Periodické číslo

Zdravím, chtěl jsem se zeptat. Číslo 0.333333… se na desetinné číslo zaokrouhlí na 0.3 nebo 0.4 ? A proč ? Předem díky za odpověď.

Nejlepší odpověď
Drap

Na 0,3 pokud zaokrouhlované číslo je menší než 5, zaokrouhluje se směrem dolů

Další odpovědi
Led_

Pokiaľ nejde o ekonomiku, v „čistej“ matematike číslo sa zaokruhluje nahor pokiaľ jeho časť za desatinnou čiarkou je rovná alebo vyššia ako 5 → nahor, pokiaľ je menšia ako 5 (0,49) – nadol…
Číslo 0.333333… ak zaokrúhlime na dve desatinné miesta čo nasleduje ako tretia číslica?
Doplňuji:
Obchodnícka matematika má iné princípy zaokrúhlovania:
kupujúci zaokruhluje ceny nadol, predávavajúci smerom nahor.
PS.
Až niekedy v budúcnosti budete prechádzať na Euro, zistíte ešte iné spôsoby zaokrúhlovania – konverzno-obchodné dvojité zaokrúhlenie

kamila44444

Na 0,3
Čísla menší jak č. 5 se zaokrouhlují směrem dolů

bolak

Správné dpovědi už jsi dostal, nicméně stejně se ti vnutím :)

Máš číslo 0,3333 a zaokrouhluješ na desetiny (jedno desetinné místo). Číslo 0,3333 se nachází mezi čísly 0,3 a 0,4. Když si vezmeš pravítko který má 50cm (0,5m) a podíváš se na místo označené jako 30cm (0,3m) a na místo označené jako 40 cm (0,4m), a najdeš si mezi nima tvoje hledané číslo (0,3333), tak ke které délce bude blíž, ke 0,3 nebo 0,4?

A to je právě zaokrouhlování.

anonym

Hodně záleží na tom, kdo zaokrouhluje.
Hypotetický příklad:
Stát má rozdělit 1 Kč mezi důchody, zdravotnictví a plat státní správy.
Napřed se vezmou důchodci – mají dostat cca 0,33 Kč. Je to menší než 0,5? Je. Tedy nedostanou nic.
Potom zdravotnictví – má dostat cca 0,33 Kč. Je to menší než 0,5? Je. Tedy nedostane nic.
Potom státní správa – zbývá nevyčerpaná 1 Kč. Je to více než 0,5. Je. Dostanou 1 Kč.