vevinka007

Periodická tabulka

Prosím vás, kdo stvořil periodickou tabulku? Je jich víc? Děkuji

Nejlepší odpověď
Bezradná

Ten, po kom se ta tabulka jmenuje. Tedy Mendělejevova periodická soustava prvků.

Další odpovědi
Emefej

Mendělejev měl řadu předchůdců, např. Julius Lothar Meyer, William Odling. nebo John Alexander Newlands.
Doplňuji:
Od dotazu v sekci „Vysoké školy“ bych očekával trochu vyšší úroveň.

Kelt

Tabulka se jmenuje po svém objeviteli Mendělejevova periodická soustava prvků. Není to náhodou napsáno na té tabulce. Podstatou tohoto zákona – je to, že se vlastnosti prvků periodicky opakují a jsou funkcí atomového – protonového čísla. Určitých vlastností mezi prvky si kromě Mendělejeva všimnul i Němec Lothar Meyer a našlo by se jich více. D.I. Mendělejev to dovedl k dokonalosti a navíc předpověděl vlastnosti některých prvků, které v té době ještě neexistovaly.

Lamalam

V té podobě, v jaké periodickou tabulku známe a používáme dnes, ji sestavil v roce 1869 ruský vědec Dmitrij Ivanovič Mendělejev (pomáhal mu s tím Cimrman). Mendělejev měl řadu předchůdců, kteří sestavili jiné, často dost zajímavé verze tabulky, třeba Tellurický šroub. Mendělejev byl však první, kdo pochopil a správně formuloval periodický zákon. Více o různých historických verzích periodické tabulky najdeš v odkazu.

Zdroj: http://canov.jer­gym.cz/vyhledav/va­rian34/histori­e/historie.htm

Lamalam

Emefej – řadu předchůdců sice měl, ale všichni řadili prvky do tabulky na základě atomové hmotnosti, což bylo špatně a nikdo z nich neobjevil periodicitu.

Emefej

Bohužel, musím nesouhlasit. Newlandsova tabulka není založena na atomových hmotnostech a periodicitu definoval, ale špatně interpretoval Chancourtois již v roce 1862. Pokud máš zájem, můžeme to probrat pomocí soukromé zprávy, další veřejná výměna názorů by byla nad rámec zdejší diskuze.

arygnoc

tabuľka, mendelejova
mendelejova tabuľka prvkov
periodická tabuľka prvkov

● usporiadanie chemických prvkov v podobe tabuľky, ktoré sa riadi tzv. periodickým zákonom.
Tabuľku ako prvý zostavil v roku 1869 Dmitrij Ivanovič Mendelejev.

http://co-to-je.sk/spresne­.php?dotaz=ta­bu%C4%BEka,%20men­delejova