Lgee

Proč není povinné udávat, zda výrobek obsahuje kofein?

Ted sem zjistil ze i v ledovem caji ktery sem leta kupoval (Nestea, fuzeta) a myslll sem ze aspon trosku prospivam zdravi protoze tam je sladidlo stevie, tak to tak spatne neni ale zjistil sem ze je tam kofein ackoliv tam.je pouhe 0,1%caje myslel sem ze to.skodi jako kdybych vypil 2ml caje, ale kofeinu je tam 80 mg na litr, s litrem a pul sem vlastne chodici mrtvola, to uz je fakt lepsi aby se nemuseli udavat nektere ecka..

Původní dotaz
Peoč není povinné udávat zda výrobek.obaahuje kofein?

Nejlepší odpověď
annas

Nesleduji, zda potraviny obsahují kofein. Ale v uvedeném zákonu najdete na s. 47

"DALŠÍ POVINNÉ ÚDAJE (ČL. 10, PŘÍLOHA III)

  • „baleno v ochranné atmosféře“
  • „se sladidlem“
  • „obsahuje aspartam (zdroj fenylalaninu)“
  • „obsahuje lékořici“
  • „obsahuje kofein“
  • „s přidanými rostlinnými steroly“
  • datum zmrazeni "

NOVELA ZÁKONA Č. 110/197 SB. O POTRAVINÁCH A
TABÁKOVÝCH VÝROBCÍCH
NAŘÍZENÍ (EU) Č. 1169/2011 O POSKYTOVÁNÍ INFORMACÍ O
POTRAVINÁCH SPOTŘEBITELŮM

http://webcache­.googleusercon­tent.com/sear­ch?q=cache:F-Vn-U-fmpQJ:www.food­net.cz/soubor­.php%3Fid%3D18466%26kon­trola%3D3b05c8c­afa8487a09c2a­72191479ad68+&cd=7&hl=cs­&ct=clnk&gl=cz&cli­ent=firefox-b

--
Navíc je třeba si uvědomit rozdíl mezi kofeinem v kávě a čaji.
.
"Čajový kofein
Naproti tomu srovnejme kofein, který získáváme ze zeleného čaje neboli thein. Ten se uvolňuje pomaleji, a tak i jeho účinky jsou mírnější a dlouhodobější. Nedráždí navíc tolik žaludek. A je to právě thein, který povzbuzuje nervovou soustavu a mozek. Pomáhá tedy při učení, práci, únavě. Čaj je vyhledávaný nejvíce pro jeho blahodárné účinky na zdraví

http://www.ces­kenapoje.cz/caj/ka­va-nebo-caj.html

Pročtěte si testy ledových čajů a dovíte se, jak to s nimi vypadá, pokud jde o obsah kofeinu

https://www.go­ogle.cz/search?q=le­dov%C3%BD+%C4%8Daj+a+ko­fein&ie=utf-8&oe=utf-8&client=firefox-b&gfe_rd=cr&d­cr=0&ei=lQ7CWvOm­Go-q8wfot4qIDQ

Další odpovědi
JájsemRaibek

Kofein je alkaloid a srdeční stimulant, který se svým rozšířením stává nejrozšířenějším alkaloidem na světě. Ve větších dávkách je správně chápán jako droga. Kofein se poměrně běžně vyskytuje v přírodě a lze ho najít například v kakaových bobech, kávových zrnech, čajových listech nebo třeba v guaraně. Samozřejmě, že každá rostlina obsahuje rozdílný podíl kofeinu. A zde se dostáváme k jádru věci. Rozdíl mezi pojmy kofein a tein chemicky neexistuje, rozdíl je pouze v místě nálezu kofeinu. Jedná se o stejnou věc, pouze jinak pojmenovanou.

Kepler

Jen poznámka: chemický rozdíl mezi kofeinem a theinem existuje. V kávě je kofein přítomen ve volné formě, thein se vyskytuje hlavně v čajích vázaný ve formě solí přírodních kyselin, tedy nejdřív se musí chemicky uvolnit a máme volný kofein. Jinak účinek je stejný.