Avatar uživatele
Registrovaný

Penzijní připojištění

Zdravím,
má "důvěryhodná" pojišťovací agentka mě informovala o tom, že od 1.1.2013 dojde ke změně legislativy a budu si muset uzavřít povinně penzijní připojištění. Sám sem tomu nevěřil, hledal si informace a nějak jsem nenašel o této povinnosti nic. Jak to tedy je?
Doplňuji:
Děkuji, jen tedy změny né povinnost.
Myslíte že to má v současné době cenu uzavírat, když můj věk jestě ani nedosáhl dvacítky?

Odpovědi:

Avatar uživatele
Zlatý

Pokud vím, tak v žádném zákoně neni tato povinost stanovena


Avatar uživatele
Zlatý

Povinné to není, ale mění se systém penzijka. A bude mnohem nevýhodnější než je tomu teď. Sama ho ještě uzavřu.

Víc si můžeš přečíst v tomto článku z MF DNES:
(je to obsáhlé, ale pokud Tě to zajímá, přečti si)


Penzijní srovnávač: Na využití starých výhod máte už jen dva měsíce

30. srpna 2012

Jen do konce letošního listopadu máte čas uzavřít si penzijní připojištění podle starých podmínek. Vyzkoušejte Penzijní srovnávač a uzavřete smlouvu, nebo si změňte měsíční příspěvek, abyste získali vyšší podporu od státu.Další 3 fotografie v galerii

Ještě do 30. listopadu máte možnost uzavřít smlouvu o penzijním připojištění podle starých a pro mnohé i výhodnějších podmínek. Ilustrační snímek | foto: Profimedia.czPenzijní připojištění (takzvaný třetí pilíř) bude sice možné uzavřít i později, ale už jen podle nových podmínek. Kdo si ho uzavře v roce 2013, nebude mít možnost si po 15 letech vybrat půlku naspořených peněz, nebude mít zaručeno, že roční zhodnocení penzijního připojištění nebude záporné a také se dostane k naspořeným penězům později než v 60 letech.
Čtěte více:


Důchodová reforma přehledně

Otázky a odpovědi


O této změně se zatím moc nemluvilo, nicméně ji uvádí na svých stránkách ministerstvo práce a sociálních věcí v kapitole Penzijní připojištění: Kdo uzavře smlouvu nebo převede po 1. lednu 2013 penzijní připojištění do nových účastnických fondů, může čerpat jednorázové vyrovnání nejdříve při dosažení důchodového věku a pravidelnou penzi (nejkratší doba výplaty je tři roky) nejdříve pět let před dosažením důchodového věku.

Chcete-li plně využít starých výhod, neváhejte

Server Penzijnísrovnávač.cz je určený pro všechny, kteří ještě na penzi nespoří, ale i pro ty, kteří už smlouvu na penzijní připojištění mají, ale chtěli by se dozvědět více či si na smlouvě provést nějakou změnu. Kdo se v problematice penzijního připojištění stále moc nevyzná, může si přečíst odpovědi na 14 základních otázek.

Na úvodní stránce vpravo najdete informace o všech penzijních fondech, kolik mají klientů, výkonnost a jak si vedly v posledních letech.

Nahoře najdete dvě tlačítka "Nová smlouva" a "Zvýšení příspěvku". Jak už z názvu vyplývá, klikněte na příslušné tlačítko podle toho, jestli si chcete nechat spočítat, kolik naspoříte v jednotlivých fondech, nebo zda chcete udělat ve své stávající smlouvě změnu.

Nová smlouva - Po kliknutí po vás server bude chtít pár údajů. Pokud chcete jenom fondy porovnat, stačí když vyplníte jméno, měsíční částku, ročník narození a souhlas se zpracováním. Po kliknutí na "Spočítat nabídku" se objeví nabídka všech devíti penzijních fondů. Najdete tu předpokládanou částku, kterou našetříte do 60 let a hodnocení fondů podle Fincentra. Dole na stránce můžete v políčku jednoduše změnit měsíční úložku a vše nechat spočítat znovu.

Příklad: Rozdíly mezi jednotlivými fondy nejsou na první pohled nijak závratné, ale jsou. Pokud začnete spořit ve 30 letech a budete ukládat měsíčně tisícovku, budete mít na konci spoření na účtu od 555 211 korun do 704 616 korun, což dělá rozdíl téměř 150 tisíc korun za celou dobu a přibližně pět tisíc za rok.Penzijní srovnávač - úvodní strana Nová smlouva


Penzijní srovnávač - srovnání fondů


Když si vyberete konkrétní fond, klikněte na "Sjednat smlouvu". Na další stránce pak předvyplníte smlouvu, uvedete kontakty, zvolíte měsíční úložku a důkladně si pročtěte všechny podmínky. Po odeslání se vám ozve poradce z Fincentra, který s vámi zkontroluje vyplněné údaje a pošle vám smlouvu k podpisu zároveň s obálkou, do které podepsanou smlouvu vložíte a pošlete zpět. Za pár dní dostanete registrační dopis, což je potvrzení, že jste stali účastníkem fondu.

Sáhněte si pro maximální podporu od státu
Fakta

Smlouvu o penzijním připojištění má v Česku 4,6 milionu lidí.
Průměrný měsíční příspěvek je 441 korun.
V prvním pololetí 2012 došlo k meziročnímu nárůstu nově uzavřených smluv o penzijním připojištění o 63 procent.
Lidé uzavřeli 380 tisíc nových smluv, oproti stejnému období roku 2011, kdy jich bylo 234 tisíc. Meziročně stoupl počet o téměř 150 tisíc smluv.

(Zdroj: MFČR, APF)


Proč měnit měsíční úložku? Státní podpora bude stále, ale změní se podmínky pro její výši. A to všem, tedy i lidem, kteří si už na penzi dávno spoří.

Zatímco ještě letos platí, že na nejnižší podporu od státu dosáhnete už při ukládání stokoruny měsíčně, od ledna 2013 budete muset dát stovky tři. Zato se vám však zvýší měsíční státní příspěvek z 50 na 90 korun. Nově se také navýší maximální měsíční částka, kterou vám stát přispěje, ze 150 na 230 korun. Pro získání maxima však budete muset pravidelně spořit tisíc korun. Nyní stačila pětistovka (celou tabulku najdete zde).

A protože nemůžete jen tak sami od sebe posílat fondu měsíčně víc peněz a musíte mu to písemně oznámit, můžete to udělat jednoduše prostřednictvím Penzijního srovnávače.

Zvýšení příspěvku - Tato stránka je určena pro majitele smluv, kteří chtějí změnit svůj měsíční příspěvek. Po kliknutí vepíšete do formuláře potřebné údaje včetně nové částky a dáte "Spočítat navýšení". Na další stránce se objeví výpočet a pokud souhlasíte, kliknete na "Dodatek ke smlouvě". Formulář vyplníte a odešlete. Během několika dnů vám domů dorazí papírový dodatek ke smlouvě, který odešlete podepsaný zpět. Fondy musí mít tiskopisy zaevidované s podpisem, protože na základě této částky žádají o státní příspěvky.

Příklad: Třicetiletý muž bude ukládat 100 korun měsíčně, v 60 letech bude mít na účtu 47 533 korun, nedostane žádnou podporu od státu. Když bude ukládat 300 korun měsíčně, bude mít na konci spoření na účtu už 185 378 korun, což už je podstatně více. Pokud by ukládal měsíčně tisícovku, naspořil by za 30 let 584 651 korun, z toho od státu 82 800 korun.Penzijní srovnávač - úvodní strana Zvýšení příspěvku


Penzijní srovnávač - srovnání státních příspěvků


Kdo bude chtít využít i další výhodu, a to snížit si daňový základ, bude muset měsíčně spořit dva tisíce korun. První tisícikoruna, za kterou dostáváte státní podporu, se z daní neodečítá (dosud to byla pětistovka) a o druhou tisícovku měsíčně se sníží daňový základ. Za rok si tedy budou moci zase odečíst 12 tisíc korun ti, kteří pošlou do fondu 24 tisíc korun.

Zvýšení lze provést kdykoli. Kdo si však chce zajistit vyšší státní příspěvek (případně o něj nepřijít) hned od ledna, musí fond požádat o zvýšení nejpozději letos prosinci. Ideálně však do konce listopadu, protože během prosince budou mít fondy napilno s přechodem na nový systém a vaši žádost by nemusely stihnout zaevidovat.

Zdroj: http://www.email.cz/…


Avatar uživatele
Zlatý

No, je to tak na hraně, spíš se říká, že mladému člověku se to moc nevyplatí, jelikož máš šanci vyvařit ze stejných peněz víc na jiných finančních produktech. O tom je dobré se pobavit s finančním poradcem. Jestli si to ale založit chceš, pak si to založ na minimální částku, tedy 300 Kč/měs. (platí od nového roku, doposud to je jen 100 Kč). Já to třeba mám, doposud jsem posílal jen tu stovku, na to jsem od státu dostal 50 Kč, ale hlavně od zaměstnavatele nějakých 8 set měsíčně, dobrej úrok, ne? ;-)

 

Diskuze k otázce

 

U otázky nebylo diskutováno.

 

Zajímavé otázky v kategorii Finance a podnikání

Přihlásit se

Položte otázku, odpovězte, zapojte se, …

začněte zde

Reklama

Kvalitní odpovědi v: Finance a podnikání

Zlatý Drap 840
Zlatý mosoj 444
Zlatý ivzez 297
Zlatý gecco 271
Zlatý Hlada 263
Zlatý standa 200
Zlatý led 181
Zlatý hanulka11 179
Zlatý ReHu 173
Zlatý annas 172

Zobrazit celkový žebříček

Facebook

 

Váš požadavek se vyřizuje, počkejte prosím.