dust8

Pekelnice je synonymum pro čertici?

Nejlepší odpověď
annas

Otázka je v kategorii Jazyky, takže reaguji z pohledu jazykového.

1. čertice = . ďáblice.

„Čert mohl také podobu ženskou na sebe vzíti a tak co čertice muže navštěvovati. Sv. Čech.“

Jinak v lidské podobě – přezdívka bujné, veselé osobě ženské.

Nebo přezdívka zlé ženě.

2. . pekelnice, – ďábel ženské podoby, ďáblice
Jinak v pozemském světě žena ďáblem posedlá, zlá

Pekelnice se užívá zřídka, ale je také synonymum pro ďáblici, ta pro čertici.

Ale slova se užívají spíš ve světě reálném. Pekelníci byli mužského pohlaví, ale mohli se bavit tím, že se někdy objevovali i v ženské podobě.

Podle jazykových zdrojů.

Další odpovědi
Kepler

To ne, je to jejich muter. Baba tam dělá administrativu v přijímacím řízení před pekelnou bránou, na to své potomstvo tím pádem nemá čas. No a čertíci pak dělají cypoviny, jako já za mlada. Vlastně do dneška.