Kepler

Patří ropa a uhlí mezi horniny?

Nejlepší odpověď
Emefej

Ano, tvoří samostatnou skupinu sedimentárních hornin, tzv. kaustobiolity.
Organický původ nehraje roli, existují i nerosty organického původu.

Další odpovědi
Hufnágl

Ano, a jsou na to důkazy!

elkon

Ropa není hornina, ale z hornin vzniká. https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/Ropa

aliendrone

Si myslím (laicky), že ne, protože se jedná o organické látky biologického původu. Ale ber mě s rezervou, jsem geolog amatér s velmi oemezeným okruhem zájmu především na kovy vyšších period B-skupin NEBO na minerály jako krystalický uhlík či různěbarevné krystalické odrůdy korundu, ale i jiné minerály. ;) :D :D

Kepler

alien: no, vápenec je taky biologického původu a přesto je to hornina. Krystalický uhlík je sice pěkná a blýskavá záležitost, stejně jako korund (obyčejný zoxidovaný hliník), ale já mám raději praktičtější podoby. K uhlíku přicmrdnu vodík a malinko kyslíku a máme ohnivou vodu nebo liguére. Po aplikaci se z tebe taky stane hornina – prostě ztuhneš a nakonec budeš natvrdlý do konce života. Zemřít jako chytrý a zdravý musí být příšerné!

aliendrone

Kepler>>>♣ Mnojo, ale i když vápenec může vzniknout činností organismů (sedimentací vápenných schríánek korýšů a dalších potovor), tak sám o sobě je anorganický (může vzžníknout i jinak), na rozdíl od ropy. ;) :)