Avatar uživatele
Kepler

Patří ropa a uhlí mezi horniny?

Uzamčená otázka

ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce

Zajímavá 2Pro koho je otázka zajímavá? marci1, aliendrone před 1282 dny Sledovat Nahlásit



Nejlepší odpověď
Avatar uživatele
Emefej

Odpoveď byla označena jako užitečná

Ano, tvoří samostatnou skupinu sedimentárních hornin, tzv. kaustobiolity.
Organický původ nehraje roli, existují i nerosty organického původu.

1 NominaceKdo udělil odpovědi nominaci?Kepler Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
Hufnágl

Ano, a jsou na to důkazy!

0 Nominace Nahlásit


Avatar uživatele
elkon

Ropa není hornina, ale z hornin vzniká. https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/Ropa

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
aliendrone

Si myslím (laicky), že ne, protože se jedná o organické látky biologického původu. Ale ber mě s rezervou, jsem geolog amatér s velmi oemezeným okruhem zájmu především na kovy vyšších period B-skupin NEBO na minerály jako krystalický uhlík či různěbarevné krystalické odrůdy korundu, ale i jiné minerály. ;) :D :D

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce
Avatar uživatele
Kepler

alien: no, vápenec je taky biologického původu a přesto je to hornina. Krystalický uhlík je sice pěkná a blýskavá záležitost, stejně jako korund (obyčejný zoxidovaný hliník), ale já mám raději praktičtější podoby. K uhlíku přicmrdnu vodík a malinko kyslíku a máme ohnivou vodu nebo liguére. Po aplikaci se z tebe taky stane hornina – prostě ztuhneš a nakonec budeš natvrdlý do konce života. Zemřít jako chytrý a zdravý musí být příšerné!

před 1282 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
aliendrone

Kepler>>>♣ Mnojo, ale i když vápenec může vzniknout činností organismů (sedimentací vápenných schríánek korýšů a dalších potovor), tak sám o sobě je anorganický (může vzžníknout i jinak), na rozdíl od ropy. ;) :)

před 1281 dny Odpovědět Nahlásit
Nový příspěvek