annas

Patří příběh o pokladu Nibelungů mezi mýty, nebo skrývá v sobě nějaké tajemství či poselství?

Nejlepší odpověď
vagra

Hrdinská epika se vyskytovala v různých částech světa i v evropském středověku. Hrdinové jsou udatní válečníci, ale básně zachycují i jejich osudy. Některé postavy mají i historickou existenci.
Poukazovalo se hlavně na její mravní obsah, a byla mnohokrát znovu zpracována a i dnes je středem vědeckého zájmu. Uvažuje se o tom, nemá-li kniha nějaký hlubší význam jako například slabost králů.
Pověst o zániku Nibelungů má historický podklad.

Zdroj: http://algernon­.webzdarma.cz/kni­hy/obsahy/povin­na/pisenonibe­lunzich.htm

Další odpovědi
hanulka11

Jedním z hrdinů starogermánského mýtu o pokladu Nibelungů, kterou proslavilo především zhudebnění Richardem Wagnerem, je Siegfried. S postavou tohoto bájného bojovníka je možné se dodnes setkat v četných komiksech, ve filmech i na operní scéně. V německém městě Worms na jeho počest dokonce před 4 lety zřídili muzeum. Ságy od Grónska po Čechy jej popisují jako urostlého muže bez bázně a hany, který přemohl strašlivého draka. Přes své hrdinství a přesto, že bylo jeho tělo chráněno rohovitou kůží a k dispozici měl navíc neviditelný plášť, však Siegfried padl později za oběť intrikám na dvoře burgundského krále Hagena a zahynul úkladnou smrtí. Hagen také po Siegfriedově smrti nechal v Rýně utopit bájný poklad, který Siegfried získal od Nibelungů.
Tak to alespoň popisují pověsti. A pro mnohé vědce tím celá věc končí: vše patří do oblasti legend a fantazie. Siegfried je přece jako jakýsi severský Herákles blíže bohům, než lidem. Celý příběh si před více než tisíci lety vymysleli germánští minnesängeři, kteří putovali krajinou run a lepenicových chýší…dál v odkazu

Zdroj: http://www.rev­prirody.cz/da­ta/0505/nibelun­g.htm