Avatar uživatele
zjentek

Patří do lepenky dehet, nebo taky přímo asfalt?

Já měl vždy za to, že LEPENKA je mimo jiné taková ta černá věc v roli, kterou se pobijí prkna například při rekonstrukci střechy. Taky se jí říkalo térpapír, na Prajzké terpapa. No a teď tady na netu čtu, že VEŠKERÁ lepenka PATŘÍ do bioodpadu! Čili jsem se léta pletl. Takže jsem v této společnosti v pasti, ostatně jako obvykle. Již nerozeznám, co je informací a co výplachem mozku. Co bylo a co nebylo správně. Už aby bylo po mě, to už ničemu neuškodím. No nic, zítra natrhám odpad – starou lepenku do hnědé nádoby na bioodpad ke kompostování, bo stejnak nevím co s ní a takhle jsem to jako řadový ovčan pochopil myslím správně. Pokud je něco špatně, poraďte. Používání zdravého mozku se mi dosud příliš nevyplatilo. Děkuji.

Zajímavá 0 před 1032 dny Sledovat Nahlásit



Nejlepší odpověď
Avatar uživatele
elkon

Protože se to nesprávně popisuje. To, co je dnes myšleno lepenkou, je papír, který se používá k výrobě různých krabic, někdo tomu také nesprávně říká karton. To co máš na mysli, byla odjakživa asfaltová lepenka.

0 Nominace Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
Kepler

Podle mně térpapír do biodpadu nepatří, to se mi nezdá, chtělo by to odkaz. Jedná se o nebezpečný odpad. Dřív se dělal z uhelného dehtu, taky první „asfaltové“ silnice, ale jeho používání bylo vzhledem ke karcinogenitě zakázáno. Teď už se používá výhradně kvalitnější asfalt (destilační zbytek ze zpracování ropy).

Upravil/a: Kepler

0 Nominace Nahlásit


Avatar uživatele
Ametyst

Je to matení pojmů. U nás se také asfaltové lepence říká lepenka, a každy už ví, že je to černá asfaltová krytina nebo izolace. Nevím, co jiného je lepenka. Abych do toho vnesla ještě víc zmatku, tvrdému papíru na krabice se říká dektura. 🙂

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
Dochy

Pro mně je lepenka obecně vrstvený papír. Térový či asfaltový jsou jednou z variant. Ty bych do bioodpadu asi nedával. A nejsem si jist ani u těch světlých druhů lepenek – netuším co se tam dává za lepidlo.

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce
Avatar uživatele
Rilika25

Příspěvek smazán administrátorem.

Nový příspěvek