zjentek

Patří do lepenky dehet, nebo taky přímo asfalt?

Já měl vždy za to, že LEPENKA je mimo jiné taková ta černá věc v roli, kterou se pobijí prkna například při rekonstrukci střechy. Taky se jí říkalo térpapír, na Prajzké terpapa. No a teď tady na netu čtu, že VEŠKERÁ lepenka PATŘÍ do bioodpadu! Čili jsem se léta pletl. Takže jsem v této společnosti v pasti, ostatně jako obvykle. Již nerozeznám, co je informací a co výplachem mozku. Co bylo a co nebylo správně. Už aby bylo po mě, to už ničemu neuškodím. No nic, zítra natrhám odpad – starou lepenku do hnědé nádoby na bioodpad ke kompostování, bo stejnak nevím co s ní a takhle jsem to jako řadový ovčan pochopil myslím správně. Pokud je něco špatně, poraďte. Používání zdravého mozku se mi dosud příliš nevyplatilo. Děkuji.

Nejlepší odpověď
elkon

Protože se to nesprávně popisuje. To, co je dnes myšleno lepenkou, je papír, který se používá k výrobě různých krabic, někdo tomu také nesprávně říká karton. To co máš na mysli, byla odjakživa asfaltová lepenka.

Další odpovědi
Kepler

Podle mně térpapír do biodpadu nepatří, to se mi nezdá, chtělo by to odkaz. Jedná se o nebezpečný odpad. Dřív se dělal z uhelného dehtu, taky první „asfaltové“ silnice, ale jeho používání bylo vzhledem ke karcinogenitě zakázáno. Teď už se používá výhradně kvalitnější asfalt (destilační zbytek ze zpracování ropy).

Ametyst

Je to matení pojmů. U nás se také asfaltové lepence říká lepenka, a každy už ví, že je to černá asfaltová krytina nebo izolace. Nevím, co jiného je lepenka. Abych do toho vnesla ještě víc zmatku, tvrdému papíru na krabice se říká dektura. 🙂

Dochy

Pro mně je lepenka obecně vrstvený papír. Térový či asfaltový jsou jednou z variant. Ty bych do bioodpadu asi nedával. A nejsem si jist ani u těch světlých druhů lepenek – netuším co se tam dává za lepidlo.

Rilika25

Příspěvek smazán administrátorem.