Avatar uživatele
Stingo

Patri byt do spolecneho jmeni manzelu, kdyz je napsany na jednoho z nich a ziskal ho ze svych prostredku?

Kdyz se pak rozvadi, tak jestli ma ten druhy na neco narok.
Doplňuji:
A co družstevní byt, který přepsal otec na dceru v době jejího manželství a ta si pak byt převedla do osobního vlastnictví, kde je v katastru vlastníkem jen ona? A co když ten byt chce prodat nebo darovat? Musí mít souhlas manžela?

Uzamčená otázka

ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce

Zajímavá 1Pro koho je otázka zajímavá? kavac před 3699 dny Sledovat Nahlásit



Nejlepší odpověď
Avatar uživatele
marci1

Jestli byt před uzavřením manželství patřil jednomu z manželů, pak náleží jemu. Pokud byt získal v době trvání manželství, pak se jedná o společné jmění manželů a druhý partner má právo na podíl z SJM.

0 Nominace Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
Hlada

Souhlas s marci1. Jen doplním, že byt by nebyl součástí SJM, kdyby byt sice pořídil za dobu trvání manželaství, ale z prostředků, které nejsou součástí SJM, např. dědictvím, prodejem majetku získaného před vznikem manželství a pod.
Doplňuji:
Je nutné si uvědomit, že ono „převedení do osobního vlastnictví“ je v podstatě koupě nemovitosti, takže byt bude/nebude patřit do SJM podle původu peněz.

Upravil/a: Hlada

0 Nominace Nahlásit


Avatar uživatele
pusinka50

Odpovědi jsou zajímavé. Ale já se ptala před uzavřením manželství právníka, jestli, když mám byt před nabytím manželství v družstevním vlastnictví či ho popřípadě později odkoupím, jestli bude mít můj manžel na byt také právo. Renomovaný právník mi řekl, že pak by to při případném rozvodu mohlo být složité a že by mi sňatek nedoporučoval. Rozhoduje určitě i to, jestli anuita bytu je splacena před uzavřením manželství nebo až za doby trvání manželství. Ale vím, že při rozvodu je pak těžké manžela dostat z bytu, protože stačí, že tam má trvalé bydliště a záleží na manželovi, jestli bude ochoten z bytu odejít. Když ne, a najde si šikovného právníka, je docela dobře možné, že budete muset sehnat manželovi náhradní bydlení. Je to postavené na hlavu. Pakliže dcera získaný byt odkoupí, čili splatí anuitu za doby trvání manželství, pak i když si byt nechá napsat na své jméno a chtěla by se rozvést, bude mít s tím problémy, pakliže manžel dokáže, že anuita byla doplacena za dobu trvání manželství

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
nanif

samozřejmě, že bude součástí SJM, protože k nabytí došlo v průběhu manželství a je úplně jedno na koho byl na katastru převeden…

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce
Avatar uživatele
Stingo

A jak funguje zúžení společného jmění v době manželství? To si ti dva určí co je moje a co je tvoje a udělá se o tom notářský zápis?

před 3698 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
Hlada

Ano.

před 3698 dny Odpovědět Nahlásit
Nový příspěvek