rigormortis

Paskalizace… které zařízení zvládne tlak 6000 atmosfér?

Zajímalo by mne, jak vypadá takové zařízení, co dle wiki dosáhne tlaku 6000 atmosfér u paskalizace (stlačení potraviny vysokým tlakem).
Za předpokladu, že pytel cementu má plochu 50×50cm a hmotnost 50kg tak vyvynout takový tlak představuje asi 300 000 pytlů na sobě, při výšce jednoho pytle cca 15cm by byla výška tohoto břemene až do stratosféry (45km)

S tím, že modelka na jehlových podpadcích o hraně 5*5mm a hmotnosti 50kg vyvyne maximální tlak 5Mpa…50atmosfér, pro výše popsaný tlak by musela vážit 60tun nebo mít podpadky o hraně 0,14mm.

Nejlepší odpověď
Drap

Neni třeba skládat pytle s cementem. Dobře konstruovaný hydraulický lis to zvládne bez problémů.

Další odpovědi
gecco

Lis…
😉
Uvědom si, že tlak je závislý na síle a ploše, na niž působí…
😉
Jaký tlak na podlahu vyvine štíhlá modelka kráčející na ´jehlových´ podpatcích???
_____________­_________________________
Mňo, mně ten výpočet vychází poněkud jinak…
😉
50 kg — 500 N
P = F / S
P = 500 / 0,005 . 0,005
P = 20.000.000 Pa = 20 MPa
___
Je to lepší???

rigormortis

Ale ne celou silou stojí na tom podpadku…já jsem počítal poloviční zatížení…po hledání to je cca 33% síly
a taky má dvě nohy…takže si to podělte dvěma

rigormortis

Tento lis: http://www.kstro­je.cz/cz/2673/­stroj/lis-hydraulicky/
to zvládne s pístem 4mm v průměru.