Avatar uživatele
Pokročilý

Několik otázek o cívkách. Poradíte?

Dobrý den,
měl bych pár otázek ohledně cívek.
1) Znamená menší elektrický odpor vodiče vyšší indukčnost cívky? Např. měď vs. hliník. Jsem si téměř jistý, že ano.
2) Proč bývají cívky jednovrstvé vzduchové a vícevrstvé s jádrem? Existuje jádro cívky, které nezabírá celý vnitřek? Například vprostřed duté?
3) Jaký je ideální poměr délky ku šířce vícevrstvé cívky pro maximální indukčnost?
Zde: http://pandatron.cz/…
Píšou zde, že ideální poměr pro jednovrstvou cívku je 2,5:1, avšak pro vícevrstvou nic. Navíc z toho vzorce pro vícevrstvé cívky vychází, že čím kratší a širší cívka, tím větší indukčnost, samozřejmě to asi takhle přesně nebude, má jít přeci o solenoid. Platí to 2,5:1 i u vícevrstvých?
4) A co přepětí? Budě nějak příliš proudu na malý průměr vodiče omezovat indukčnost? Teda kromě většího odporu vodiče a nadměrného zahřívání vynutí? Samozřejmě, čím větší teplota vodiče, tím větší odpor. To vím, ale co jen krátkodobě, kdy se stihne ohřát pouze minimálně? Je nějaké omezení, kolik maximálně proudu na jednotku obsahu průřezu dokáže vodič přenášet?

Díky za vyčerpávající info. Na netu jsem hledal, ale je opravdu těžké najít něco o konstrukci cívek. Za případné odkazy budu rád.

Odpovědi:

Avatar uživatele
Zlatý

Na něco se ti pokusím odpovědět.
1) Indukčnost není závislá na odporu vodiče. Na odporu vodiče je závislá jakost, proto se krátkovlnné cívky vinou z postříbřeného drátu.
2) Je to kompromis pro dosažení co možná nejvyšší jakosti při nejmenších rozměrech za nejnižší cenu. Od určité indukčnosti se zvyšováním počtu závitů neúměrně zvyšuje odpor, kapacita, rozměry a cena, takže je výhodnější použít jádro. Nevzpomínám si, že bych někde viděl duté jádro.
3) Nevím. Faktem je, že středovlnné a dlouhovlnné cívky se vinou křížově krátké do poměrně velkého průměru, což je technologicky náročné, takže na tom asi něco bude.
4) Velikost proudu nemá na indukčnost vliv. Proudová hustota má význam u transformátorů kvůli oteplení. Podle velikosti jádra a použití se počítá s hustotou 2 - 4A/mm2.

 

Diskuze k otázce

 

U otázky nebylo diskutováno.

 

Přihlásit se

Položte otázku, odpovězte, zapojte se, …

začněte zde

Reklama

Kvalitní odpovědi v: Elektronika

Zlatý mosoj 924
Zlatý Bedy 675
Zlatý gecco 476
Zlatý Hlada 420
Zlatý www 412
Zlatý ge0rge 305
Zlatý beer 298
Zlatý Michal Kole 292
Zlatý led 278
Zlatý Lamalam 262

Zobrazit celkový žebříček

Facebook

 

Váš požadavek se vyřizuje, počkejte prosím.