Retko

Par dotazu na termosku? :)

1)Vzdy me zajimalo z ceho je vyrobena ze tak drzi teplo?
2)A pak – kdyz tam naliju neco studenyho, bude to taky dlouho studene?
3)A jeste – kdyz drzim termosku otevrenou, tak to porad desne drzi teplo, skoro jako by byla zavrena. Proc? Tady myslim ty klasicky termosky s cernym uzaverem a stribrnym trupem. A ten uzamer neni odsrubovany, ale jen takle vyclany, aby slo nalyvat. No vite co myslim.

Sakriš, museji tu udelat kapitolu „Blbosti“. :)

Nejlepší odpověď
quentos

Termoska se dělá z obyčejného plastu, skla nebo kovu; na materiálu tedy příliš nezáleží, ale hlavní její vtip spočívá v částečném vyčerpání vzduchu (tedy vytvoření částečného vakua) mezi vnitřní (skleněnou) a vnější (plast/kov) vrstvou. Toto vakuum chrání její obsah od vnějších vlivů, proto drží stálou teplotu (takže ano, studené vydrží studené). Trojku jsem přímo nevypátral, ale řekl bych, že to rovněž bude tím vyčerpaným vzduchem – vakuum mezi dvěma vrtstvami je její nejzásadnější složkou, proto se jí v angličtině často říká „vacuum flask“ ;{)=

Zdroj: en.wikipedia.or­g/wiki/Vacuum_flask

Další odpovědi
COVERENDER

Maly dodatek-vakuum je nejlepsi známý izolátor.