Tweety

Papír namotaný na měděné tyči neshoří. Proč?

Nejlepší odpověď
Vojtěch

Pokud není papír příliš silný, neshoří neboť kovová tyč z něj díky své velké tepelné vodivosti rychle odvádí teplo plamene. Kdysi jsem četl návod na pokus, kdy se papírová krabička naplnila vodou a umístila se nad plamen svíčky. A skutečně to fungovalo. Krabička byla očouzená od sazí, ale neshořela neboť ji ochlazovala voda. Příliš silný papír by ale na povrchu ohořel neboť povrchová vrstva papíru, která je vystavena plameni, je od chladiče (kov, voda) tepelně izolována vrstvou papíru pod ní a teplo není dostatečně rychle odváděno.

Další odpovědi
mosoj

No tak on nebude hořet na jakékoliv tyči.
On nehoří proto, protože k hoření nemá přístup vzduch a bez kyslíku nic nehoří !!

To samé je případ knihy, či pilin v obyčejných kamnech. Na piliny musí být specielní kamna, která mají speciálně uzpůsobený rošt pro zabezpečení přístupu vzduchu pro hoření.