www

Pánové, pamatujete ještě z vojny slovo planžet ?

Nejlepší odpověď
beer

No samozřejmě !! ))
Seděl jsem se sluchátkama na uších u radiostanice a co jsem přijal se posílalo planžetistům jinak značkařům, kteří data zakreslovali (slova i číslice obráceně) na planžet, tedy sklo či plexisklo tak, aby lidé na druhé straně skla (vyhodnocovači), v jiné místnosti ty znančky viděli.
Jednalo se o přelety vzdušných cílů (letadel), vyhodnocovači pak věděli kde, co a kam asi letí.
Doplňuji:
Tom 004, máš pravdu. Zvolil jsem špatné slovo, místo obráceně má být třeba „pozpátku“, díky za doplnění!

Další odpovědi
tom004

U nás se tak říkalo na věži skleněné desce,na kterou se barevně zakresloval pohyb letadel,která byla ve vzduchu. Zapisovalo se zprava doleva,z pohledu dispečera byl zápis normálně čtený.