annas

Pamětníci, vzpomínáte si ještě, jak vypadal socialistický obchodní dům? Je srovnatelný s dnešními (hyper)supermar­kety?

Klikněte na světelnou tabuli, postupně na jakýkoliv název spotřebního zboží a pak klikejte na šipku, postupně se zobrazí zboží tehdejší doby.

http://ekonomi­ka.idnes.cz/e­konomika.aspx?y=e­konomika/od.htm

Nejlepší odpověď
hanulka11

To bude zajímat asi hlavně mladé …nedá se to srovnávat, ale člověk se nad tím pousměje a já posílám fotečku jistě si všichni vzpomeneme ta ty bezva" klouzáky" je to objev století vyfoceno minulý týden …od známých z baráku

http://img.na­dapenny.com/t20/113­23/nadap101704248­740230.jpg

Další odpovědi
barnajka

A toto znáte? http://www.projekt-spad.cz/v3/CZ/ma­pa/mapa.html

Úžasná to věc!

…a retro zábava na několik hodin :)
Doplňuji:
Zapomněla jsem doplnit doporučení, že hned na začátek je nejlepší přečíst si informace o projektu – ať víte, oč se vůbec jedná.

Když jsem na tyto stránky prvně narazila já, projekt byl teprve na začátku – dokončena byla jen ta lokace „Dům“. Sama teĎ koukám, kolik novinek od té doby přibylo (budu muset prozkoumat!).

Projekt je interaktivní a fakt se nebojte kliknout na cokoliv, na co se kliknout dá. Některá položka je celkem šikovně skrytá, tak chce to šmejdit opravdu všude (šuplíky, skříně, zásuvky… :) Ovládání je intuitivní, člověk do toho za chvilku přijde. Když je nejhůř, vždycky stačí kliknout na Mapu stránek, a nebo logo projektu – a dostanete se zpátky na úvodní stranu.

Kdyby tam někdo nemohl najít ty informace o projektu, dávám přímý odkaz a přeju přijemnou zábavu :) http://www.projekt-spad.cz/v3/CZ/a­bout/about.html

arygnoc

Ano.
Bylo toho sice méně, ale kvalitnější.
Dnes je maso sóje a hormony, jogurt náhražka, zelenina dusičnany, a vůbec.

anonym

Prodávala jsem v sokolovském domě oděvů,byly mnohem krásnější oděvy,nejen pánské a dámské.V dětském zboží,také.To,co je tam za dětské zboží,se neprodávalo v konfekci,ale v textilu,bylo to kusové zboží.My měli nádherné oteplovací soupravy pro děti,tyhle textilácky hadry,jsme vůbec neprodávali.Dámská a pánská konfekce,zrovna rok 1978 jsem odcházela na mateřskou,byla také o něčem jiném,než na těchto obrázcích.Drogerii a ostatní zboží podepisuji.Kos­metika byla také mnohem luxusnější,tyhle oční stíny byly za 5 Kčs,byly přímo úděsný!Hezky jsme si teď s manželem zavzpomínali,na doby,které bychom ale opravdu vrátit nechtěli.

johana 56

Někdy ani ty „klouzáky“(pěkná připomínka)nebyly k mání,ale přežili jsme.Časy se mění,takže „čo bolo,to bolo,terazky.....“

aramah

Mně dostala ta konfekce ale i drogerie,vše se mění a je to jenom dobře.

jendahun

Jak můžete srovnávat nesrovnatelné.Mezi touto minulostí a dneškem je 30.let rozdíl.Možná že by nás dnes nešatili Vietnamci a neživili Poláci + celý zbytek Evropy.Možná bychom měli na důchody,byli aspoň částečně soběstační a na ty výdobytky moderní doby bychom měli peníze.Možná bychom měli kvalitní lékaře a lékařskou péči a ne takové lemply,kteří když jim nepostrčíte,tak si vás ani nevšimnou.Asi bychom měli skoro stejné politiky.Lidé ve funkcích a u koryt se nemění ani dobou.

Drap

Uplynulé doby se dost obtížně dají porovnat. Co vůbec porovnat nejde je fakt , ře byly tenkrát stálé ceny

briketka10

Pamatuju si, pracovala jsem v obchodě jako účetní a i když bylo méně zboží, jeden ten hrnec mám doma, jak již bylo napsáno je pravda, že bylo za stejnou cenu, ale kvalitní, neušitý horkou jehlou, dalo se vybrat a aspoň jsme mezi sebou nepociťovali takové rozdíly, jako třeba dnešní děti..S hyper­marketem nesrovnávám tam jdu jen pro potraviny, oblečení je hrůza..
Doplňuji:
ještě doplním ne kvůli bodům!bylo pár mýdel, prášek na praní, nebo vločky, jar na nádobí a děti neměly alergie jako dnes, používala se indulona, na opalování oby čejný olej já i stolní..nyní je ve všem takovýho sajrajtu a nevím co mám dřív koupit!!

lexx

S tím toaleťákem trochu přeháníte, tuhle dobu zažil jsem ale noviny na zadek nepoužíval nikdy. Lebo súdruh prezident rozhodol, že sa něbudě vyrábať to čo je na hovno a na píču (dámské vložky). Prostě se shánělo, no. A sehnat se dalo vše. Byl to národní sport.

anonym

jedna věc byla na tehdejších obchodech, priorech docela pozitivní … všechny produkty pocházeli od českých „firem“, byly jsme do značné míry soběstační,a dnes ? … trh ovládají zahraniční značky, české firmy jsou rozprodané a i to co se tváří jako typicky český produkt má zahraniční investory, kteří jej vlastní a zisk končí za hranicemi. Zdání českého produktu budí už jen ten název a čeština čtvrtá v pořadí kdesi na zadní straně etikety …

z ekonomického hlediska jsme dnes jen hosty ve vlastní zemi… možná jsme si tím polepšili. Ale o něco podstatného jsme přišli, a to podstatné zdání vlastní síly a soběstačnosti které dnes už nemáme je možná právě příčinou českého skepticismu a odevzdanosti.

barnajka

Jestli jste někdo ten projekt SPAD zkoušeli, můžu se zeptat, jestli vám jde v Domě přivolat výtah?
Mě to vždycky hodí na stránku nabízející webhosting :(
Je to škoda, protože zrovna ten dům je fakt detailně propracovaný. Co byt, to rodina. Co rodina, to jinačí figurka.
Každý byt byl plný různých (funkčních) propriet typických pro danou éru a okruh zájmů nájemníka.

Hmmm, tak doufám, že ten výpadek je jenom dočasný :(