Kelt

Pamatujete si na domeček? Jaký byl princip?

V některých domech měli lidé za oknem domeček. Na jedné straně pán s deštníkem v druhém okně panenka.
Když byl venku panáček, mělo být škaredé počasí, když byla venku panenka , bylo hezky. Nevím už, kdo byl na které
straně. A ví někdo,jak to fungovalo? Děkuji.

Nejlepší odpověď
gecco

Ještě se dá koupit – http://www.he­ureka.cz/?h%5Bfra­ze%5D=pocasi%20pa­nacek%20panen­ka – otáčení funguje na smršťování/pro­dlužování žíní (nebo něčeho podobného) v závislosti na vlhkosti vzduchu.
😉

Další odpovědi
Hlada

Je to vlhkoměr.
Figurky jsou zavěšené na struně stočené z více vláken. Struna se v závislosti na vlhkosti stáčí a roztáčí, čímž pohybuje vahadlem s figurkami.
Domeček nereaguje na tlak ani teplotu.

JájsemRaibek

Na základě změny barometrického tlaku. Panenka hezky, panáček škaredě. Tlak klesá, blíží se déšť a pružina barometru se přitáhne (nebo naopak?) a tím se pootočí do okýnka ten či ona.

Drap

Pamatuji. Otázka zde již byla.
http://www.od­povedi.cz/otaz­ky/na-jakem-principu-je-takovy-ten-stary-predpovidac-pocasi

Klaproth

Pamatuju, byl to vlasový vlhkoměr.