Pamatujete si datum 26.4.1986?

http://www.ir­sn.fr/FR/popup/Pa­ges/tchernobyl_vi­deo_nuage.aspx

Kdy naše komunistická vláda poprvé oficálně informovala své občany o této jaderné havárii?
Došlo někdy ze strany sovětů nebo jejich nástupnické vlády k omluvě postižených zemí?

Došlo k nějakému odškodnění postižených oblastí mimo SSSR?
Doplňuji:
Přiložené video přesně ukazuje jak, kdy a kam radioaktivní mrak postupoval.
Ještě dnes z toho jde mráz po zádech…
Komu se tady stýská po těch časech? Právo na informace nebylo, panovala cenzura. Právo bylo jen na to, držet hubu a krok a makat, jinak kriminál! Okupanti dvacet let tábořili v naší zemi a ničili naši přírodu i lidské životy…ale jinak bylo fajn, že?

Nejlepší odpověď
I_hate

Bylo mi tenkrát pár let, ale pamatuji si, jak zkresleně (lživě) o této údálosti informovala tehdejší Československá televize. Zajímavé video z té doby, nejen pro pamětníky, uvádím v odkazu „Zdroj“.

Zdroj: http://www.you­tube.com/watch?v=v62cof­NhBf8

Další odpovědi
annas

Včera toto výročí připomínal ten který je

http://www.od­povedi.cz/otaz­ky/mela-tato-udalost-vliv-na-nase-zdravi

beer

Pamatuji, poněvadž naše CO hlásiče to hlásily jako první )) V tisku ještě vůbec nic nebylo a jak vše probíhalo den po dni dál, už si nepamatuju. Ale tenkrát to byl v počátcích pěknej fofr..
Doplňuji:
Jistě, zamoření se k nám dostalo později, ale ani tehdy se nic oficiálně u nás neřešilo. Byly to během několika hodin desítky telefonátů, na které jsme museli opatrně odpovídat – v tisku, nikde, nic.
Většinou se lidé ptali na jodové kapsle, ale již jsme mohli poskytnou info od našich profesionálních chemiků v tom smyslu, že raději, než toho zbaštit v panice mnoho, tak ne. Proto jsme to doporučovali a myslím, že to bylo na tehdejší chaotickou situaci rozumné.

anonym

Provalilo se to v Norsku, kdy jeden pracovník přišel do práce a senzory zaznamenaly radioaktivitu. Pak světová media informovala, ale u nás ticho po pěšině. Asi až po týdnu šly nějaké informace. A byl velký výskyt hub.

Damiana

Jasně. Černobyl. Sice jsem byla prcek, ala pamatuji si na to.
Pro mě to byl ale hlavně den, kdy můj taťka slavil narozky. Dneska už mu popřát nemůžu, bohužel. Ale život jde dál. Našla jsem si nedávno nového fajn kámoše, který přesně v tento den slaví narozeniny také! Zajímavé. Už jsem mu popřála. Je to docela příjemné, nemuset toto datum už podvědomě začít vnímat jenom negativně a slavit dál.

quentos

byly mi tehdy sotva tři roky, takže se na to nepamatuju vůbec – a už vůbec ne na den přesně. Ale ten rok mi s touto událostí spojen zůstal.

marci1

Strašná věc, zrada na lidech ! Nebýt hasičů a záchranářů, kteří včas zabránili druhému výbuchu, mohlo dojít k výbuchu 10× většímu než byl v Hirošimě a zničil by polovinu Evropy. A dlouho nám to tajili.

hanny 2

Ano pamatuju – některé to datum koncem dubna – bylo mě blbě a celou noc jsem chodila zvracet.

anonym

annas,děkuji za upozornění na včerejší podobnou otázku se stejným odkazem od uživatela „ten který je“. Včerejší otázky jsem si nevšimla,
už jsem se mu omluvila! Tuto svou otázku mazat nebudu, bylo by to neuctivé k odpovídajícím a navíc, je to trochu jiné. Já tuto událost, jak je patrné z formulace otázky a dodatku, připomínala hlavně pod vlivem zděšení nad vývojem diskuze u otázky uživatele „huxa“ na téma proč nebyla zrušena komunistická strana.

annas

Stane se. Já to nějak neřeším. Odpovídala jsem ráno, proto jsem podobnou otázku připomněla. Uvedení přesného data katastrofy je víc vidět.

anonym

annas 🙂
Stejně jsem ráda, že lidi odpovídaj, je to zajímavé!
Já si pamatuji, že tato událost tenkrát byla poslední kapkou
v rozhodování zda emigrovat či zůstat za železnou oponou. Měla jsem zodpovědnost za odrostlé děti
a jejich zdraví i budoucnost. Kromě toho, že se vůbec něco takového přihodilo, vadilo mi že nám komunisti
nic neřekli, mlžili (viz.výborný odkaz „I_hate“-díky!)
I kdyby nás informovali včas, byli jsme tu zavření jako trestanci za ostnatým drátem na hranicích a na plotě se střílelo ostrýma. Prostě komunistický koncentrák (podobná ideologie) takže se nedalo se odjet před tím svinstvem pryč, do oblastí, které ten mrak nezasáhl.
I kdyby nás Rudý Bratr milostivě pustil, málokdo měl cestovní pas, byla třeba víza, výjezdní doložka, devizy atd. Nechápu, jak na to mohli moji mnozí dnešní vrstevníci zapomenout. Jsem ráda, že si něco takového dnešní mládež nedovede snad ani představit.
Mimochodem- zůstali jsme tady, ale pokládám to za chybu a děti mi to mnokrát vyčetly. Ještě že přišla ta změna!