Weroniq

Pamatuje někdo cukrové homole? K čemu se používaly?

a jak se vyráběly? dneska už se to nedělá? proč?

Nejlepší odpověď
www

Používaly se ke slazení a nahradil je kostkový cukr. Vyráběly se sušením ještě vlhkých krystalů ve formách.
Pamatuji hodně, ale na homole si nevzpomínám a nějak tak si to pamatuji ještě ze ZŠ 😉
Doplňuji:
Jó lidi, máte recht – bévalo to vobarvený na poutích pro děcka !!

Další odpovědi
Drap

Pamatuji si cukrové homole u své babičky. kus homole se urazilo a drobnými úlomky se sladilo kafe jako kostkovým cukrem. V té době ale byl už i běžně kostkový cukr. Bylo to někdy mezi léty 1955 –1960. Ještě dost dlouho potom bývaly homole k vidění, ale spíše jen už jako dárkový předmět.

hanulka11

cukr se z ních strouhal, ale dělají se… loni dcera soutěžila v časopise a poslali jí různé druhy cukru a právě cukrovou homoli
myslím, že výroba spočívala v lisování do forem ve tvaru homole…možná se ale i mýlím

vzpomněla jsem si že v Dačicích je muzeum cukru tak ti to sem dám

http://www.mu­zeumdacice.cz/pa­ge.php?mx=4_ex­pozice&ax=4_da­cice-a-prvni-kostka-cukru-na-svete

baghira

No, i když jsou tu někteří znační pamětníci, tak takový rakváč tu snad není, aby pamatoval cukrové homole.
Ale pamatuju si cca čtvrtkilové homolky prodávané jako dárkový předmět.

johana 56

Homole se daly i nastrouhat,pro děti to byl palsek místo lízátka.Smíchal se cukr jemný s moučkou a vodou,potom se dřevěným trdlem nabouchaly do kovových forem,vyklopily a usušily.Později sloužily spíše jako ukázka cukrovarnické výroby.Dělaly se malé,velké,ba­revné,dokonce i ve tvaru peršingu.Omlouvám se,na zdroj jsem klikla omylem.

Zdroj: d

elektrikář

Homole byla cukrový polotvar,vlastně obchodní balení. Forma byl vlastně cedník kde se odcedily cukrové krystaly z roztoku které se po odpaření vody srážely.Po zdokonalení výroby se od této technologie upustilo.