Avatar uživatele
Pokročilý

palach bez pudu sebezachovy?

co si myslite o PALACHOVI.byl to hrdina nebo blazen?ja si myslim to druhy.rad bych slysel psichiatra.existuje pud sebezachovy.

Uzamčená otázka – ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce.

Nejlepší odpověď

Avatar uživatele
Bronzový

Mezi hrdinstvím a bláznovstvím je jen mizivý rozdíl, často jen v příčině, důsledku nebo úhlu pohledu. Kdyby to udělal bez důvodu, kvůli holce nebo kvůli známkám ve škole, řeknu, že byl blázen.
Važme si svých hrdinů, lidé rádi a lehce zapomínají, takže hrdinů není nikdy dost. Jana Palacha považuju za hrdinu.
Doplňuji:
zjentek: život možná promarnil, ale smrtí udělal víc, než většina jeho současníků.

 

Další odpovědi:

Avatar uživatele

Já se spíše kloním - pokud jde o Palacha, k hodnocení "hrdina"...
Pud sebezáchovy - no, někdy je potřeba ´něco udělat´ důležitější (či silnější), než strach, vyvolaný pudem sebezáchovy - jinak by neexistovali hrdinové.


Avatar uživatele
Stříbrný

Jan Hus, Johanka z Arku, Palach....myslíš opravdu, že to byli blázni, nebo byli jen přesvědčeni o své pravdě a doufali, že korupce, okupování církvemi či okupování našeho národa sovětskými vojsky je omyl a že svojí smrtí donutí lidi k zamyšlení, opuštění myšlenek o jejich rezignaci na život a donutí je povstat k boji za pravdu...za pravdu obyčejných a chudých lidí...pravdu a pospolitost národa a národů, po které stále toužíme, ale politici stále se mrskající ve vysoké politice nám svými chapadly jako chobotnice nedovolí ten normální a obyčejný život žít, protože oni se chtějí mít lépe a nadstandartně až do konce svého života...


Avatar uživatele
Zlatý

Raději si poslechni učitele češtiny až budeš ve škole.


Avatar uživatele
Stříbrný

Žil jsi v té době? Víš o co šlo? Dovedeš pochopit tu sílu odhodlání, tu sílu rozhodnutí a přesvědčení k tomu, aby mladý člověk plný plánů a ideálů obětoval svůj život za svůj názor, za svou pravdu? Tento čin nejde srovnávat s nějakým extrémním sportovním výkonem s hazardováním, jako vylézt na vysokou budovu bez horolezecké výzbroje.
Zjisti si informace o době, o situaci a o náladě v zemi.
Uvědom si, že existuje rozdíl mezi bláznem, hazadérem a hrdinou. Palach, Hus a jiní - tyto je třeba považovat za hrdiny.


Avatar uživatele
Zlatý

Byl to kluk který se jen nechal vyhecovat k zapálení-ale uhořet,natož zemřít- rozhodně nechtěl-nevěřte všemu co se kde napíše. A i kdyby-světu dá víc člověk který pomůže někomu v nouzi,třeba člověk který převede děcko ,slepce,důchodce přes silnici,člověk,který se někoho zastane,někomu zachrání zdraví nebo život-to jsou praví hrdinové a né někdo kdo se z hlouposti zapálí nebo jak bratři Mašínové z hrdinství podříznou hrdlo a nechají vykrvácet nevinného člověka . Musím si dát cigáro..


Avatar uživatele
Zlatý

já myslím, že byl marnivý ..že promarnil svůj život
Doplňuji:
hrdinství naplňují ti živí, kteří pomstí každou takovouto smrt tím, že se postarají, aby nebyla marností, což se v tomto případě nestalo ..takže zůstalo u keců o hrdinné smrti, ale nestalo se vůbec nic- takže než se rozhodneš obětovat, dobře se podívej, koho máš kolem sebe, aby ses nemusel v pekle modlit za ty, kteří to nedotáhli :o


Avatar uživatele
Registrovaný

Na Palacha se nemusíš dívat jenom z hlediska psychologie, ale i ze sociologického hlediska.
Vžij se do jeho situace.
Doba ve které žil, co ho ovlivňovalo když vyrůstal, jakou budoucnost tehdy pro sebe a společnost viděl.
Pokud se podíváš na Durkheima, ten opomíjí psychol. hledisko sebevraždy a udává druhy sebevraždy podle toho, jak moc jsme integrováni ve společnosti a jak moc jsme jí regulováni. Tam by se také dala najít odpověď.


Avatar uživatele
Pokročilý

Za mě to byl hrdina, obětoval vlastní život pro něco, čemu věřil. Těžko by v životě mohl udělat něco takového, aby se tak hluboce zapsal do povědomí a dějin. Na druhé straně, i to málo, co by třeba udělal v životě, by asi pro něho jako člověka bylo hodnotnější než smrt.

 

Diskuze k otázce

Avatar uživatele
Bronzový

Hamon

zjentek: že nevyburcoval svou generaci, to přece neznamená, že umřel zbytečně. Jeho současníci měli ještě v čerstvé paměti srpen '68, co se stalo, jak zareagoval Sovětský svaz a jak československá vláda. Ale o dvacet let později jeho připomenutí začalo to, co vyvrcholilo v listopadu.
Další problém je v tom, co se stalo potom, ale to už je na jinou kapitolu.

Avatar uživatele
Zlatý

zjentek

a já myslel, že byl záminkou, jako kterákoli jiná záminka ..že to, co vyvrcholilo v listopadu, mělo základy v nějakým světovým dění (to je na jinou kapitolu) a s českýma záminkama k vyburcování nicotné akcičky to nemělo pranic společného ..a nějak matně se mi vybavuje, že když komanči chtěli dobrovolně darovat moc a nikdo ji moc nechtěl, tak si tehdy sami vytvořili jinýho zmlácenýho a mrtvýho člověka, aby to vůbec mohli sametově předat ..né?

 

Zajímavé otázky v kategorii Aktuality a zábava

Přihlásit se

Položte otázku, odpovězte, zapojte se, …

začněte zde

Reklama

Kvalitní odpovědi v: Aktuality a zábava

Zlatý Drap 4950
Zlatý hanulka11 2790
Zlatý led 2675
Zlatý briketka10 2419
Zlatý annas 2073
Zlatý quentos 1639
Zlatý iceT 1552
Zlatý tom004 1522
Zlatý marci1 1505
Zlatý mosoj 1496

Zobrazit celkový žebříček

Kategorie otázek

Facebook

 

Váš požadavek se vyřizuje, počkejte prosím.