Beer4Real

Padělali lidé peníze i ve středověku?

Mince zřejmě neměly ochranné známky jako známe z dneška.
Byl teda problém padělat peníze?
Dělo se to vůbec?

Nejlepší odpověď
annas

Padělání peněz – druhé nejstarší řemeslo. Peníze se padělají od doby, co existují. Už první státní mincovna na světě, založená ve druhém století před naším letopočtem v Číně, musela zavést opatření proti padělání.

Počátek mincovnictví u nás se připisuje Keltům. První české peníze pak byly stříbrné denáry v desátém století. Z kvalitního stříbra je razili Přemyslovci. Pak se objevily groše, tolary a v roce 1892 přišla korunová měna.

V Koněpruských jeskyních na Berounsku v jeskyni Mincovna byla objevena padělatelská dílna z 15. století.

Tresty za padělání byly tvrdé např. usekávání rukou,. upalování ve vroucím oleji. Mírnější bylo vyhnanství a cejch na tvář.

Jak se poznal padělek? V rozhovoru pro Radio Praha kurátorka výstavy a numismatička muzea Eva Hyndráková

„Musíme si uvědomit, že se padělaly relativně běžné mince, takže lidé už měli představu, jak ta mince má vypadat. Pokud měl padělek kvalitní razidlo, potom se to poznalo jedině na tom kovu. To padělatelé řešili tím, že ho potáhli tenkou vrstvou stříbra, takže mince vypadala opravdu jako originál, do té doby něž se stříbro setřelo. Ale většina padělků nebyla tak kvalitní jako originály a při bližším pohledu se to dalo poznat.“

Více v článku Zdeňky Kuchyňové Za padělky do vroucího oleje
http://www.ra­dio.cz/cz/rubri­ka/ceskenej/za-padelky-do-vrouciho-oleje

Další odpovědi
Banán88

rozhodne ano, historie padelatelstvi meny saha az do stredoveku :)

mosoj

Viz. Koněpruské jeskyně.

http://fyztyd­.fjfi.cvut.cz/2009/cd/­prispevky/sbpdf/ko­neprusy.pdf

carpediem

Lemování mincí vzniklo právě proto, že v době kdy se ještě k je jejich výrobě používal drahý kov, tak si většina lidí z kraje odloupla. Z toho důvodu se traduje ozubený nebo jinak lemovaný kraj mince.

Padělat by se mohlo z jiného kovu, no ale nevím, jak by tenkrát padělali zlato:-)))

Pepa25

Že neměly ochranné prvky? Nikdy jsi neviděl nikdy v pohádce apod. zkoušku kousnutím do zlaté mince? 😉 Jinak šlo jen o váhu a ryzost – a padělalo se obojí …

zjentek

zrovna ty bys měl o středověku vědět nejvíce informací

Určitě ano. Přemýšlej, když lidi zjistí že je to lehký způsob jak něčeho dosáhnout tak proč to nedělat, že? Ale musím uznat ve středověku bylo podle mě víc padělatelů, nebyli totiž tak těžko padělatelné peníze. ;D