Anikitos

Ovlivňuje nějak rodný jazyk „přirozenou“ inteligenci člověka?

Myslím to z hlediska složitosti jazyka. Jako když se člověk už od mala musí naučit složitější jazyk jako je čínština a čeština ve srovnání se španělštinou? Ovlivní to do jisté míry myšlení člověka?

Nejlepší odpověď
annas

Člověk má asi 8 druhů inteligence. Už jem několikrát vkládala odkaz, ale snad to není na škodu.

Taklže inteligence je člověku daná, znalost jazyka rozšiřuje obzor, poznání, takže ho obohacuje.

https://www.na­tional-geographic.cz/clan­ky/clovek-ma-8-druhu-inteligence-jak-jste-na-tom-vy.html

https://g.cz/na-svete-existuje-8-typu-inteligence-jak-jste-na-tom-vy/

"Jednou z druhů inteligencve je jazykově-verbální inteligence

Určuje schopnost osvojit si mluvu, zvládnout písemný projev a používat slova. Lidé s touto rozvinutou inteligencí se obratně vyjadřují slovem i písmem a snadno se učí cizí jazyky. Jsou jimi nejčastěji spisovatelé, novináři, právníci, politici, tvůrci křížovek a ostatní, pro které je slovo nejdůležitějším pracovním nástrojem. Schopnost používat jazyk se musí udržovat a obnovovat cvičením, protože máme sklony zapomínat slova a větné konstrukce, dokonce i v mateřském jazyce. Typickým symptomem oslabení jazykových schopností je výběr chybných slov nebo neúspěšné rozpomínání se: „Jak se to říká… Mám to na jazyku…“.

Osmiměsíční batole dokáže rozpoznat začátek a konec slova. Do roka a půl se dítě každé tři dny naučí jedno nové slovo, potom stále víc – až deset slov denně.

Jiný druh inteligence je logicko-matematická inteligence

Určuje schopnost operovat s čísly, řešit matematické problémy, hodnotit situaci a dělat závěry v jakékoli oblasti činnosti. Tento typ inteligence je pod kontrolou dvou mozkových zón."

--
Tudiž se rozlišuje, že jsou už ve škole děti nadané jazykově a či matematicky/lo­gicky.

Jenže mnoho tzv. celebrit se chlubí tím, že ve škole z matematiky propadaly a považují to za svou přednost.

Někde se stalo chyba, proč je matematika neoblíbená, považuje se často za neptořebnou.

Ale nejde o matematiku, ale spíš o logické myšlení, které je důležité i při znalostí jazyků, především v gramatice. . Dokladem toho je latina., která učila i správnému myšlení.

Další odpovědi
Kepler

Já myslím, že tam souvislost není. Platí jen, že nositel vyšší přirozené inteligence má lepší předpoklady zvládnout bezchybně i složitější jazyky.

Drap

Ve výsledku to vyjde na stejno.