ReHu

Otvírají se vaše domovní dveře ven či dovnitř?

Jaké jsou výhody či nevýhody jednoho či druhého směru?
Doplňuji:
Jedná se o vchodové dveře v rod.domku za plotem, čili se nejedná veřejný prostor.
Teď je otvíráme dovnitř, ale jak mi už bylo také sděleno, snadněji se vykopnou a také mi již dovnitř zateklo, když hodně pršelo a foukal vítr.
Stříšku plánujeme, ale až po zateplení atd., takže ještě není.

Nejlepší odpověď
Drap

Mám vchodové dveře s otvíráním dovnitř. Obě dvě varianty mají své výhody a nevýhody. Otvírání dovnitř se lépe vykopnou, při otvírání ven se lépe vypáčí. Dnešní vchodové dveře jsou většinou již konstrukčně řešeny s jistým stupněm zabezpečení. V důsledku jsou všechny dveře překonatelné.

Další odpovědi
redy

Dovnitř ale kdyby ven, tak se tak jednoduše nevykopnou.
Ale co vím většinou se otevíraj dovnitř

gecco

Pokud dveře mají na jedné straně volné (veřejné) prostranství, musí být otevírány do prostoru ´soukromého´…
Tedy vchodové dveře bytu dovnitř bytu, vchodové dveře domu dovnitř domu…
😉
Doplňuji:
…„vchodové dveře v rod.domku za plotem“… – ´obávám´ se, že i tak je nutné mít dveře otvírané dovnitř, ale možná toto mé mínění zkoriguje někdo, kdo patřičnou normu opravdu zná… Minimálně pro kolaudaci jsem i na domku na vlastním oploceném pozemku musel mít otvírané dovnitř.
…„také mi již dovnitř zateklo, když hodně pršelo a foukal vítr“…
Řešil jsem podobný problém – nepříliš kvalitní vchodové dveře (OKAL, větrem se prohýbaly) na návětrné straně (nějaká ´stříška´ byla houbeles platná).
Řešení? – další ´futra´ a ještě jedny dveře (kvalitní) otevírané ven. Byl to druhý vchod do domu, takže byly prakticky celou zimu zavřené (a celé ´léto´ otevřené).

zjentek

no když jsme u toho vykopnutí, tak tady ještě nikdo nedoplnil další výhodu a tou je fakt, že pokud nevítaný a nebezpečný návštěvě(exekutor atd.) ty dveře, který jsou otvíraný ven, „napálej hranou přímo mezi čočky, až se dotyčný občan vybulí nejlépe ze schodů“, tak po dlouhejch měsících, kdy ho pustěj z nemocnice, to v řízení nebo u soudu bude klasifikováno jako zdrav.újma způsobená nepředvídatelnými fyzikálnímy jevy, v tomto případě průvanem ..akorát musíš před otevřením ten průvan skrze kukátko úplně přesně zkorigovat ;)
Doplňuji:
..,že pokud nevítanýho a nebezpečnýho návštěvníka..

Funna

vstupní dveře do BYTU se mají (doporučení) otevírat dovnitř…ale tohle není není tvůj případ…nejsi v paneláku…jinak se dveře se musí otevírat ve směru úniku – úniková cesta začíná dveřmi do bytu…ale to opět není tvůj případ…tímhle jen vyvracím geccovu větu, že se musí otevírat směrem do soukromí…nemusí, lépeji řečeno dle požárních předpisů ani NESMÍ (jakmile projektant-požárník v bytovém domě určí únikovou cestu, která samozřejmě končí vchodovými dveřmi, kdyby se otevírali ven, tak to nikdo nezkolauduje)…a neexistuje žádná norma, která by říkala kam se mají otevírat dveře do rodinného domu, je jen doporučené, že by to mělo být ven, právě kvůli tomu úniku..(nějaké zásady na otevírání dveří samozřejmě jsou, ale to se týká vnitřních dveří)
takže kam se budou otevírat dveře do tvého domku je jen a jen čistě na tobě…
my je máme otevíravé ven a to hlavně z důvodů úspory místa…ten metr stěny, na kterou by se museli otevřít jsme tam při navrhování rozčlenění prostoru při rekonstrukci ani nenašla, ale i kdyby tam byl, tak se dá tenhle prostor využít podstatně rozuměji…navíc tím, že jsou „zapuštěné“ v nice, tj. mají ostění, se k nim klasickou hrubou silou špatně dostává a vykopnutí už vůbec nehrozí…nějaké zatékání, zafučení jsem nikdy neřešila, takže to nemůžu posoudit, ale za mne – dovnitř ani náhodou, jedině ven…

cukrar

Na mnoha domech se otvírají jak ven tak dovnitř. Pokud by na to byl závazný předpis, tak nemůže projít kolaudací.
Pokud mne někdo nepřesvědčí právním předpisem, dovoluji si tvrdit, že je to jedno, kam se otvírají, jen se to zdůvodní čím chci.
Dveře musí být těsné a nemůže tam přes ně pršet.
Hezký víkend.

marci1

Dovnitř. Údajně je lepší a bezpečnější otevírat dveře dovnitř (závěsný mechanismus ).
„Pro co nejdokonalejší zabezpečení rodinného domu a bytu před nezvanou návštěvou je vhodné umístit závěsný mechanismus uvnitř domu, to znamená – otevírání dveří dovnitř.“

http://www.ex­terdvere.cz/in­formace/otevi­rani-vchodovych-dveri

honza19hk

dovnitř vykopnout ale nejdou. Nicméně dnsaka to je jedno,málokterej zloděj vykopává dveře,dělá to hluk, dneska už mají jiný způsoby jak si otevřít,

cochee

RD – se dvěma vchody, hlavní vchod – zdvojené dveře, tj. hned za sebou, otevírají se ven. Zadní vchod – otevírají se dovnitř.
Doplňuji:
Kolaudací prošlo bez námitek.

Magix.cz

Také dovnitř.

Lukin12

Dovnitř a nechávali jsme si je dělat na míru od NEXT…

briketka10

našla jsem dva článečky a každý si tak nějak odporuje :
http://www.se­idl.cz/cz/porad­na/zpusob-otevirani-bytovych-dveri-a-vchodovych-dveri-u-rd-247.html

Vchodové dveře do bytu by se vždy měly otevírat směrem dovnitř. Důvod je jednak bezpečnostní (v případě požáru se záchranáři do bytu dostanou snadněji, pokud se dveře otevírají dovnitř), ale i logický – při otevírání ven hrozí zranění právě kolemjdoucí osoby. Takže i když by Vám otevírání ven mohlo ušetřit trochu místa, volte určitě otevírání dovnitř bytu. Jiné je to u interiérových dveří. Tam je volba libovolná a je třeba ji pečlivě rozmyslet s ohledem na budoucí dispozice bytu – rozmístění nábytku, vypínačů apod.

mojitek

briketko,toto platí pro vchodové dveře -do bytu-. Tazatelka ma na mysli venkovni dvere do baraku napr. v prizemi.pred jejim upresnenim,do­plnenim dotazu jsem si ale puvodne myslel ze jde o jine dvere, např. do sekce kde jde o verejne dvere pro najemniky ze vsech pater.

briketka10

jo tak jo :)

briketka10

já mám vchod ven už 10 let a neprší mi do
nich ani nefouká, jaká je norma netuším..
jsem spokojená 😁

mojitek

vhodové dveře se musí otevírat a zavírat směrem ven.Je to logické z bezpečnostních dů­vodů

honza19hk

kde jsi na to přišel, víš jak snadný je ulomit panty?

mojitek

šmankote,tady nejde o vlámání,ale o bezpečnostní důvody jako je např.požár :D PS: ted nám dělali vchodový dveře dle platných bezpečnostních směrnic,a samozřejmě jsou směrem ven.

cukrar

mojitek, můžete doložit předpis, nebo je to jen odposlechnuto?
Děkuji

gecco

BTW – někdy jsem ty vnější dveře na léto vysadil (dal do garáže) pro snazší přístup do/ze zahrady (kvůli dětem)… Ale ´nerad´, ty dveře dělal strejda truhlář a vážily dobrých 50–60 kilo (blbě se to nese)…
😉