Avatar uživatele
Zlatý

Otvírají se vaše domovní dveře ven či dovnitř?

Jaké jsou výhody či nevýhody jednoho či druhého směru?
Doplňuji:
Jedná se o vchodové dveře v rod.domku za plotem, čili se nejedná veřejný prostor.
Teď je otvíráme dovnitř, ale jak mi už bylo také sděleno, snadněji se vykopnou a také mi již dovnitř zateklo, když hodně pršelo a foukal vítr.
Stříšku plánujeme, ale až po zateplení atd., takže ještě není.

Uzamčená otázka – ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce.

Nejlepší odpověď

Avatar uživatele
Zlatý

Mám vchodové dveře s otvíráním dovnitř. Obě dvě varianty mají své výhody a nevýhody. Otvírání dovnitř se lépe vykopnou, při otvírání ven se lépe vypáčí. Dnešní vchodové dveře jsou většinou již konstrukčně řešeny s jistým stupněm zabezpečení. V důsledku jsou všechny dveře překonatelné.

 

Další odpovědi:

Avatar uživatele
Zlatý

Dovnitř ale kdyby ven, tak se tak jednoduše nevykopnou.
Ale co vím většinou se otevíraj dovnitř


Avatar uživatele
Zlatý

Pokud dveře mají na jedné straně volné (veřejné) prostranství, musí být otevírány do prostoru ´soukromého´...
Tedy vchodové dveře bytu dovnitř bytu, vchodové dveře domu dovnitř domu...
;-)
Doplňuji:
..."vchodové dveře v rod.domku za plotem"... - ´obávám´ se, že i tak je nutné mít dveře otvírané dovnitř, ale možná toto mé mínění zkoriguje někdo, kdo patřičnou normu opravdu zná... Minimálně pro kolaudaci jsem i na domku na vlastním oploceném pozemku musel mít otvírané dovnitř.
..."také mi již dovnitř zateklo, když hodně pršelo a foukal vítr"...
Řešil jsem podobný problém - nepříliš kvalitní vchodové dveře (OKAL, větrem se prohýbaly) na návětrné straně (nějaká ´stříška´ byla houbeles platná).
Řešení? - další ´futra´ a ještě jedny dveře (kvalitní) otevírané ven. Byl to druhý vchod do domu, takže byly prakticky celou zimu zavřené (a celé ´léto´ otevřené).


Avatar uživatele
Zlatý

no když jsme u toho vykopnutí, tak tady ještě nikdo nedoplnil další výhodu a tou je fakt, že pokud nevítaný a nebezpečný návštěvě(exekutor atd.) ty dveře, který jsou otvíraný ven, "napálej hranou přímo mezi čočky, až se dotyčný občan vybulí nejlépe ze schodů", tak po dlouhejch měsících, kdy ho pustěj z nemocnice, to v řízení nebo u soudu bude klasifikováno jako zdrav.újma způsobená nepředvídatelnými fyzikálnímy jevy, v tomto případě průvanem ..akorát musíš před otevřením ten průvan skrze kukátko úplně přesně zkorigovat ;)
Doplňuji:
..,že pokud nevítanýho a nebezpečnýho návštěvníka..


Avatar uživatele
Stříbrný

vstupní dveře do BYTU se mají (doporučení) otevírat dovnitř...ale tohle není není tvůj případ...nejsi v paneláku...jinak se dveře se musí otevírat ve směru úniku - úniková cesta začíná dveřmi do bytu...ale to opět není tvůj případ...tímhle jen vyvracím geccovu větu, že se musí otevírat směrem do soukromí...nemusí, lépeji řečeno dle požárních předpisů ani NESMÍ (jakmile projektant-požárník v bytovém domě určí únikovou cestu, která samozřejmě končí vchodovými dveřmi, kdyby se otevírali ven, tak to nikdo nezkolauduje)...a neexistuje žádná norma, která by říkala kam se mají otevírat dveře do rodinného domu, je jen doporučené, že by to mělo být ven, právě kvůli tomu úniku..(nějaké zásady na otevírání dveří samozřejmě jsou, ale to se týká vnitřních dveří)
takže kam se budou otevírat dveře do tvého domku je jen a jen čistě na tobě...
my je máme otevíravé ven a to hlavně z důvodů úspory místa...ten metr stěny, na kterou by se museli otevřít jsme tam při navrhování rozčlenění prostoru při rekonstrukci ani nenašla, ale i kdyby tam byl, tak se dá tenhle prostor využít podstatně rozuměji...navíc tím, že jsou "zapuštěné" v nice, tj. mají ostění, se k nim klasickou hrubou silou špatně dostává a vykopnutí už vůbec nehrozí...nějaké zatékání, zafučení jsem nikdy neřešila, takže to nemůžu posoudit, ale za mne - dovnitř ani náhodou, jedině ven...


Avatar uživatele
Stříbrný

Na mnoha domech se otvírají jak ven tak dovnitř. Pokud by na to byl závazný předpis, tak nemůže projít kolaudací.
Pokud mne někdo nepřesvědčí právním předpisem, dovoluji si tvrdit, že je to jedno, kam se otvírají, jen se to zdůvodní čím chci.
Dveře musí být těsné a nemůže tam přes ně pršet.
Hezký víkend.


Avatar uživatele
Zlatý

Dovnitř. Údajně je lepší a bezpečnější otevírat dveře dovnitř (závěsný mechanismus ).
"Pro co nejdokonalejší zabezpečení rodinného domu a bytu před nezvanou návštěvou je vhodné umístit závěsný mechanismus uvnitř domu, to znamená – otevírání dveří dovnitř."

http://www.exterdvere.cz/…


Avatar uživatele
Stříbrný

dovnitř vykopnout ale nejdou. Nicméně dnsaka to je jedno,málokterej zloděj vykopává dveře,dělá to hluk, dneska už mají jiný způsoby jak si otevřít,


Avatar uživatele
Stříbrný

RD - se dvěma vchody, hlavní vchod - zdvojené dveře, tj. hned za sebou, otevírají se ven. Zadní vchod - otevírají se dovnitř.
Doplňuji:
Kolaudací prošlo bez námitek.


Avatar uživatele
Pokročilý

Také dovnitř.

 

Diskuze k otázce

Avatar uživatele
Zlatý

briketka10

našla jsem dva článečky a každý si tak nějak odporuje :
http://www.seidl.cz/…

Vchodové dveře do bytu by se vždy měly otevírat směrem dovnitř. Důvod je jednak bezpečnostní (v případě požáru se záchranáři do bytu dostanou snadněji, pokud se dveře otevírají dovnitř), ale i logický – při otevírání ven hrozí zranění právě kolemjdoucí osoby. Takže i když by Vám otevírání ven mohlo ušetřit trochu místa, volte určitě otevírání dovnitř bytu. Jiné je to u interiérových dveří. Tam je volba libovolná a je třeba ji pečlivě rozmyslet s ohledem na budoucí dispozice bytu – rozmístění nábytku, vypínačů apod.

Avatar uživatele
Zlatý

mojitek

briketko,toto platí pro vchodové dveře -do bytu-. Tazatelka ma na mysli venkovni dvere do baraku napr. v prizemi.pred jejim upresnenim,doplnenim dotazu jsem si ale puvodne myslel ze jde o jine dvere, např. do sekce kde jde o verejne dvere pro najemniky ze vsech pater.

Avatar uživatele
Zlatý

briketka10

jo tak jo :)

Avatar uživatele
Zlatý

briketka10

já mám vchod ven už 10 let a neprší mi do
nich ani nefouká, jaká je norma netuším..
jsem spokojená :-D

Avatar uživatele
Zlatý

mojitek

vhodové dveře se musí otevírat a zavírat směrem ven.Je to logické z bezpečnostních důvodů

Avatar uživatele
Stříbrný

honza19hk

kde jsi na to přišel, víš jak snadný je ulomit panty?

Avatar uživatele
Zlatý

mojitek

šmankote,tady nejde o vlámání,ale o bezpečnostní důvody jako je např.požár :D PS: ted nám dělali vchodový dveře dle platných bezpečnostních směrnic,a samozřejmě jsou směrem ven.

Avatar uživatele
Stříbrný

cukrar

mojitek, můžete doložit předpis, nebo je to jen odposlechnuto?
Děkuji

Avatar uživatele
Zlatý

gecco

BTW - někdy jsem ty vnější dveře na léto vysadil (dal do garáže) pro snazší přístup do/ze zahrady (kvůli dětem)... Ale ´nerad´, ty dveře dělal strejda truhlář a vážily dobrých 50-60 kilo (blbě se to nese)...
;-)

 

Zajímavé otázky v kategorii Bydlení a zahrada

Přihlásit se

Položte otázku, odpovězte, zapojte se, …

začněte zde

Reklama

Kvalitní odpovědi v: Bydlení a zahrada

Zlatý Drap 1104
Zlatý mosoj 924
Zlatý hanulka11 500
Zlatý gecco 468
Stříbrný cukrar 334
Zlatý Kepler 276
Zlatý Hlada 258
Zlatý marci1 254
Stříbrný elektrikář 247
Zlatý venkovan 238

Zobrazit celkový žebříček

Facebook

 

Váš požadavek se vyřizuje, počkejte prosím.