akvidzerp

otázka z minulosti

Byli už v pravěku duševně narušení a postižení lidi?nebo třeba duševní choroby vznikly dýl?
Doplňuji:
díky za odpovědi a za zajímavý článek:)

Nejlepší odpověď
IK

🙂 dobrá otázka, řekla bych že duševní choroby vznikly s psychiatry, protože s křesťany to bylo posednutí ďáblem a před Kristem obecní blázni tolerovaní nebo ponižovaní…
popřemýšlet můžeš nad trepanací mozku v době kamenné (viz odkaz)

Zdroj: http://www.no­vakoviny.eu/ar­chiv/historie/609-trepanace-pravek-archeologie

Další odpovědi
venkovan

Logicky lze vyvodit, že duševně nemocní byli všichni, protože kdyby tehdy byli normální a tušili by, že jednou lidi místo toho aby zašli pokecat k nějakému ohni, ke studánce apod., budou sedět u PC, tak by hned skočili lvovi před tlamu.
S výjem času se prostě stalo, že ti duševně nemocní si myslí, že jsou normální a o těch co jsou normální (třeba se radují ze života. nenahánějí prachy, …), si myslí, že jsou duševně nemocní.

Damiana

V pravěku lidé považovali duševní nemoc za boží trest, věřili v bohy a nadpřirozené síly a uctívali je. Vznikalo lidové léčitelství, které bylo předmětem kouzeníků a šamanů, kteří se pokoušeli „zlého ducha“ z těla nemocného „vyhánět“ pomocí zaříkávání a obřadů. Lidé věřili v sílu amuletů, talismanů a různých odvarů z bylin, které by nemoc zahnaly.

Zde je přesný přehled od pravěku az po dnešek.
http://is.muni­.cz/th/363530/lf_m/stig­ma_dusevni_ne­moci_Kolkova.txt

jmhad

Jasně že byli.Ale ostatní je brali jako něco mimořádného a pokud nebyli úplně škodliví,tak z nich zpravidla udělali „šamany“ či jiné zbožné lidi.Dnes bohužel politiky.

led

Duševne nemocní boli už od začiatku ľudstva. Veď všimnite si aj medzi zvieratami sa objavia rôzne psychicky narušení jedinci, záchvaty amoku tak prečo by človek mal byť výnimkou.
IK to napísala pekne duševné choroby vznikli až so psychiatrami, dovtedy to boli prejavy božieho vplyvu, kacírstva a podobne.

blato

V praveku trpeli skoro vsetci schizofreniou a boli sexualni devianti.