bauerlukin

Vysvětlíte nesrovnalost v knize Roberta Kiyosakiho „Bohatý táta – chudý táta“?

Dobrý den, četl jsem Roberta Kiyosakiho Bohatý chudý táta. A nechápu z toho jednu věc. Kiyosaki píše, že si vzal hypotéku, z ní zaplatil nemovitost, kterou koupil, a potom si koupil další nemovitost, kterou zaplatil z peněz z pronájmu. Postupně tak nakoupil, jestli se nemýlím, asi 20 bytů za 3 roky. Vždyť ale peníze z pronájmu nejsou tak velké, aby pokryly všechny peníze související s koupí dalších bytů ne? Jaký je v tom chyták? Prostě se mi zda, že ty čísla nějak nevycházejí.

Nejlepší odpověď
DoTazatel

Takhle z hlavy ti to neřeknu, protože už je to dlouho, co jsem to četl a nepamatuji si takové detaily.

Ale není řečené, jak velká byla ta (americká) hypotéka, a co to bylo za nemovitost. Třeba panelák, ve kterém bydlí desítky lidí a jestli je luxusnější, o to dražší je měsíční pronájem, některým mohl rovnou prodat i byt do jejich vlastnictví. To už by se něco nasbíralo. Splatnost hypotéky může být desítky let, a ani měsíční splátka by nemusela být až tolik vysoká.

Je to myšleno 20 bytů jako bytovek anebo 20 „obyřejných“ bytů?

Taky záleží na ceně nemovitostí (době) a místě, kde se vyskytují (státě). Mám dojem, že Kiosaky tam psal, že nakoupil nemovitosti za velmi nízké ceny (někdy v 90. letech), pak je pronajímal a za pár let je prodal třeba až za 5X vyšší cenu nebo i víc (protože v době, kdy je nakupoval ceny extrémně klesly, ale vzápětí se během pár let zase -hodně- navyšovaly).

Jak říkám už si to moc nepamatuji. A zrovna Kiyosaki mě ze všech motivačních, osobně rozvojových a self-help autorů nezaujal. Ale neodsuzuji motivační literaturu, může být velmi nápomocná a dokonce poskytnou dobré rady, inspirace, příklady,…

___________
@ivzez: Tak zase to není tak jednoduché a prosté. Existují tisíce knih tohoto žánru, spousty různých autorů, z nichž někteří píšou braky, jiní ne. Samotná motivační literatura se zase rozvětvuje na další podčásti. Některé nabízejí praktické rady, jiné teoretické, další třeba zase jen motivační (o síle víry, odhodlání, dostatčné a tvrdé práci,.. a díky tomu naplnění snů/cílů atd. což je vlastně pravda). Je to určeno pro lidi, kteří se chtějí v něčem zlepšit, něco dokázat, tak si přečtou knihu, která v tomto oboru poskytuje často cenné rady.
Plno z autorů této motivační literatury jsou osobnosti, která právě v té dané oblasti uspěli, jiní jsou třeba jen teoretici, kteří daný obor zkoumají (a jistě najdou se tam i takoví, kteří si chtějí jen přivydělat, tak vydají nějaký brak, ale určitě bych celý žanr za brakový neoznačil…).
I kdyby lidem mot. literatura poskytla třeba jen dobrou náladu a positivní myšlení, tak by byla velmi užitečná (protože většina lidí myslí „přirozeně“ negativně, představuje se ty nejhorší scénáře, trpí obavami, studem, nízkou sebedůvěrou, aj.) No tak i kdyby zlepšila jen tohle, tak je to velké plus (ale nedělá jen tohle).

Jistě je třeba sám zkoušet, skutečně žít a hlavně číst i jiné žánry než jen motivační (na což ve svých knihách autoři taky často upozorňují).

Podle mě je to úplně jinak než jak píšete. Nemyslím, že takové knihy potlačí vlastní potenciál, vymývají mozky atd. Možná takové ty, ve kterých se píše přímo o mysticismu a „jednoduchých tajemstvích úspěchu,“ které zaručují ten úspěch aniž bychom se museli snažit a vykonávat nějaké úsilí (ale ani takových knih není mnoho a určitě jich netvoří většina z tohoto žánru). Podle mě stojí za to jakýkoli literární žánr a vkaždém se najde něco užitečného. Ale jsem toho názoru, ža kromě „klasiky“ (dost široký pojem do kterého vlastně patří několik žánrů napříč historií) je motivační literatura hned druhá, která obsahuje dobré rady, pomůže člověkovi a někam ho posune (když nepočítám přímo učebnice, ale kolikrát jsou knihy z motivačního žánru jakoby i učebnicemi).
Do motivačních knih spadají třeba i popisy, jak někteří začínali v různém oboru (v podnikání, řemeslech, umění…), kde popisují krok za krokem co podstupovali, co vše potřebovali atd., je to většinou srozumitelně (polopaticky) vysvětlené, neomezující se,… To může skýtat nesčetné rady a neocenitelnou­ pomoc.

Fakt mám zcela opačný názor (já vám ho neberu), ale za boha si nemyslím, že dělá motivační literatura to, co popisujete (spíš opak — a ano přiznávám, že některé knihy to dělat můžou, ale určitě ne celý žánr).

Další odpovědi
ivzez

Tady vidíte, k čemu je čtení tzv. „motivační literatury“.
Pusťte to z hlavy a věnujte se rozumnějším věcem.
_______

Doplňuji:

@DoTazatel →
já neodsuzuji inspiraci ani nápady, ale k obojímu by měl člověk dojít sám
na základě svých vlastních pokusů, omylů, zkušeností a schopností.

„Motivační literatura“ lidem vymývá mozky, zužuje jim rozhled a svými
„nápady a motivacemi“ člověku brání ve využití jeho vlastního potenciálu.
To je to, co jí mám za zlé. Bohužel to prohlédne hrozně málo lidí.

MartGrin

Bohatý táta, chudý táta jsem slyšel jako audio knihu asi před dvěma lety. Jako příběhu pro zahnání nudy bych tomu dal 5/10. Jako motivační knize 2/10. A jako návodu na to jak začít podnikat v oblasti nemovitostí 0/10. Pokud tě zajímá právě to podnikání s nemovitostmi, tak se budeš muset začít poohlížet po úplně jiných zdrojích informací, než jsou knížky Roberta Kiyosakiho.

df

To, co je v těch knížkách, asi bude trochu jinak. Vtip je v tom, že vydělal velký balík na knihách o úspěchu, nikoliv na nemovitostech. Na těch nejspíš vydělal někdo, kdo byl Kiyosakiho inspiroval k napsání první knížky (kamarád, někdo z rodiny?).

Pepa25

Předpokládám, že byty kupoval na hypotéku s minimálním vlastním kapitálem, který postupně získával z pronájmů. V USA získáte hypotéku téměř na 100% a prokud jsou ceny nemovitostí dolů, tak prostě nemovitost bance vrátíte a problém má banka.