salsa verde

Otázka kterou mi položily mé děti a já si s ní nevím rady…

Proč vlak při jízdě vydává ten typický zvuk.
Doplňuji:
samozřejmě nemyslím zvuk motoru, ten např v posledním vagonu určitě ani neuslyšíme.

Nejlepší odpověď
casey

jestli mas na mysli to „bouchani“ ktere je slyset a jehoz frekvence se rychlosti jizdy meni, tak to jsou spary mezi kolejnicemi, ktere na sebe nenavazuji uplne presne a kola, ktere pres ne prejizdeji vydaji ten zvuk. Kola jsou u kazdeho vagonu v predu a v zadu po dvou proto to bouchne vzdy 2× rychle za sebou, pak mezera a pak zase. Nebo byl myslen jiny zvuk?

Další odpovědi
anonym

Ty dilatační spáry jsou možná odpověď, ale já tomu příliš nevěřím. Mnohem víc mi připadá logičtější vysvětlení ze školení policajtů.
Otázka: proč vlak při jízdě drncá?
Odpověď náčelníka:
Co je to vlastně vlak? To jsou vagóny a lokomotiva. A protože vagóny se jenom vezou,důležitá je lokomotiva.
A co je to lokomotiva? To je motor a kola. Motor ji sice pohání, ale po kolejích jedou kola. Proto motor můžeme vypustit.
Co je o kolo? Kolo, to je pí*r2. Pí můžeme vypustit, to je konstanta a zbývá nám to r2.
Co je to r2? To je čtverec. A co dělá čtverec když se otáčí?
Drncá.

Michal Kole

koleje nejsou celistvé, kvůli tepelné dilataci, a jak vlak nejede na mezeru tak to skočí a zbytek je jen zvuk motoru v lokomotivě

Petr70

Ano je to tak, za typický zvuk vlaku, může spojení mezi kolejnicemi. Na hlavních tratích tzv. koridorech při jízdě vlaku EC už žádné drncání neslyšíte. Je to díky novému spojování kolejnic a modernejšímu odpružení vagónů.

salsa verde

ano ano!! to je přesně ten zvuk, tak moc děkuji…