pusinka50

Otázka je (ne)jen pro ty, kteří žijí v bytě.

Šli byste z bytu v osobním vlastnictví do bytu družstevního? Nebo bydlíte v družstevním a raději byste ho koupili do osobního vlastnictví? Liší se bydlení v tom, že v družstevním bytě platíte vyšší poplatky (platíte pravidelně měsíčně členy družstva, oproti bytu v OV, kde platíte výboru jen ročně nějakou odměnu). Zvyšují se nějak rapidně poplatky v družstevním bytě? (výtah, odpady, spotřeba vody a elektřiny, úklid…). Bojíte se, že u družstevních bytů si v příštích letech, v době krize a poklesu reálných mezd, budou družstva účtovat stále vyšší poplatky? Je jasné, že družstva si své platy rozepíší do výše poplatků, aby „to tak nebilo do očí“. Ale to mohou udělat i předsedové družstev vlastníků bytů v OV. Otázka nahlédnutí do podrobného účetnictví je polemická, možná to někde jde, ale u nás nikoliv.

Nejlepší odpověď
Funna

sice máme byt v osobním vlastnictví…ale celý dům spravuje družstvo…takže se mu stejně dávájí nějaké peníze za to, že např. dělá roční vyúčtování všech spotřeb protože topení i ohřev teplé vody je centrální v domě…a zastřešuje dodávky médií do společných prostor…někdo to dělat musí…stejně to musíš někomu zaplatit, tak, nebo tak…

Další odpovědi
Sůwa

Kdepak, já si lebedím ve vlastním 🙂

Pájo

Myslím, že je rozumnější více přechod z bytu družstevního do bytu v osobním vlastnictví.

V bytě družstevním máte „pouze“ členské právo k užívání bytu. Byt „není Váš“, patří družstvu. V katastru nemovitostí je jako majitel uvedeno družstvo.
Družstvo Vám, dle svých stanov, upravuje tato práva k užívání bytu – určuje např. periodické prohlídky stavu bytu, kontroly plynových spotřebičů ap. nepovolených úprav. Teoreticky Vám zástupce družstva může do bytu vstupovat, kdy si určí a schválí (nadpoloviční většinou ostatní nájemníci) a Vy jste povinna jej do bytu pokaždé vpustit. Družstvo financuje např. výměny radiátorů (pro Vás bezplatně), ale neovlivníte, co Vám tam dají a řemeslníci příjdou také jejich.

V bytě v OV jste majitelkou Vy. V katastru nemovitostí jste jako majitel uvedena Vy. Byt můžete bez omezení prodat komukoli, můžete jím ručit bance.
Jste vlastník, takže se Vám tam nikdo ze sdružení majitelů bytů producírovat nemůže. Neplatéte nájem.

Jinak poplatky za společné prostory a provoz např. výtahu, svoz odpadu, fond oprav… platíte tak jako tak v obou případech.