mak

osvojeni decka

chtel bych jse zeptat kdyz nekdo podepise otacovstvi u decka ale neni jeho a bodou pozdeji po nem vimahat alimentz nebo li vyzivne jestli jse tao vec da pozdejc nak zrusit a nebo odstoupit od otcovstvi a jak jse to ma vlastne udelat

Nejlepší odpověď
standa

Obecně platí, že osvojení je nezrušitelné.

Ale existuje možnost (viz ustanovení § 73 zákona o rodině), kdy z VÁŽNÝCH důvodů soud rozhodne o zrušení osvojení.

Obávám se, že ve vašem případě tak soud neučiní.

Zákon o rodině
§ 73

(1) Osvojení, vyjma osvojení nezrušitelného, může soud zrušit jen z důležitých důvodů na návrh osvojence nebo osvojitele.
(2) Zrušením osvojení vznikají znovu vzájemná práva a povinnosti mezi osvojencem a původní rodinou. Osvojenec bude mít opět své dřívější příjmení.

Další odpovědi
Nuk nuk

Pokud muž uředně přizná otcovství stává se tak oficiálně otcem dítěte bez ohledu na to, jestli je i biologickým otcem či nikoliv. Co se týče alimentů, ty by měl pochpitelně platit ten oficiální otec.
Nakolik a za jakých okolností ale lze otcovství zrušit, Vám nepovím.

Džanička

Zrušit otcovství nejde,žádný soud to neudělá,řeknou Vám že to není v zájmu dítěte,nedávno jsem to zkoušela u mých dětí z důvodu neplacení alimentů atd. a neuspěla jsem,bohužel.Ma­ximálně obě strany sepsat u právníka dohodu,že od vás žádné alimenty nebude požadovat,ale nevím jestli to také nemusí jít přes soud.Zavolejte si do občansko právní poradny,tímto se také zabývají,a dost v tomto pomůžou.