autacek

Bude OSVČ, jež si platila nízké nemocenské pojištění, dostávat v karanténě a při OČR méně, než kdyby si je neplatila?

OSVČ,která si platila nízké nemocenské pojištění, bude dostávat v karanténě a při OČR méně, než kdyby si jej neplatila?

Odpovědi
Edison

"Podmínkou pro to, aby OSVČ mohly čerpat dávky nemocenského pojištění, je účast na nemocenském pojištění po dobu minimálně 3 po sobě jdoucích kalendářních měsíců, které předcházejí vzniku sociální události, která zakládá nárok na dávku. Pro OSVČ, které si nemocenské pojištění hradí, existují následující dávky: nemocenské, peněžitá pomoc v mateřství (zde musí trvat účast na pojištění alespoň 270 dnů v posledních 2 letech, z toho 180 dnů v posledním roce jako OSVČ před nástupem na PPM), otcovská a dlouhodobé ošetřovné.

V případě nařízené karantény, má na dávku nemocenského nárok i OSVČ účastná nemocenského pojištění OSVČ, za předpokladu, že karanténa je delší než 14 dnů. Za prvních 14 dnů dávka OSVČ nenáleží – stejné jako u dávky nemocenského."

https://www.mpo­.cz/cz/podnika­ni/zivnostenske-podnikani/osetrovne-pro-osvc---vyzva-i--253750/
https://www.cssz­.cz/koronavirus-a-osvc-dotazy-a-odpovedi

A počítat jistě umíš. Méně nedostane, neb nemocenskou dostane pouze pokud se OSVČ účastnila nemocenského pojištění.

autacek

@edison Celá odpověď na otázku, tedy ta týkající se OČR by nebyla?

Edison

Kdyby sis jen rozklikl link na MPO, tam to máš celý. Z ČSSZ jsem to sem vypsal, bo tam toho bylo víc, c o se dotazu netýkalo.