sarkak

Jsem osvč,jak je to v případě, když bych se chtěla ještě nechat zaměstnat?

Jsem osvč, bez právní subjektivity, hlavní činnost. Jak je to v případě, když bych se chtěla ještě nechat zaměstnat? kdo bude platit zálohy, sociální, zdravotní, daně, ted to platím já-osvč. abych neplatila zálohy, musela bych vydělat u zaměstnavatele více, jak mám jako osvč? živnost by se změnila na vedlejší ? a také, potvrzení o zdanitelných příjmech, bude po mě zaměstnavatel chtít, když jsem zároveň osvč ? Mám v tom zmatek, osvč jsem krátce. Děkuji velmi

Odpovědi
mosoj

Rozhoduje druh pracovního poměru a odměňování, Pokud budeš u zaměstnavatele zaměstnána na plný úvazek a brát normální mzdu, bude toto zaměstnání bráno jako hlavní a podnikání jako vedlejší. Na konci roku pak záleží na tobě jestli si necháš udělat roční vyúčtování od zaměstnavatele nebo si ho uděláš sama. většinou si ho dělají OSVČ sami a pak musí dostat od zaměstnavatele přehled o vyplacené hrubé mzdě a stržených daňových zálohách. Nebo naopak.
Doplňuji:
ivzez : jo jo , nějak jsem to pomotal ale v podstatě to tam je.

ivzez

Jako OSVČ budete povinna po skončení roku podat daňové přiznání.
Tzn., že potvrzení o zdanitelných příjmech si naopak budete muset
vyžádat od zaměstnavatele.

SVČ hlavní nebo vedlejší – to záleží na Vás.
Pojištění budete platit tak jako tak.
Doplňuji:
@ Mosoj:

Když bude souběžně se zaměstnáním podnikat,
nemůže jí zaměstnavatel provést roční zúčtování daně,
bude nutné podat daňové přiznání.

Hlada

Zálohy na pojistné se platí i z vedlejší činnosti.

Zdravotní – neplatí minimální vyměřovací základ. Platí se z dosaženého zisku.
Sociální – při zisku za rok 2013 větším než 62 121 Kč se platí záloha 757 Kč, při menším se pojistné neplatí.

Hlavní/vedlejší činnost se rozlišuje podle toho, z které je vyšší příjem.