Avatar uživatele
ales12

Je u OSVČ povinná smlouva o dílo? Jaké má výhody její sepsání?

Dobrý den,
mám dotaz ohledně smlouvy o dílo. Mám ŽL, jsem OSVČ na vedlejší činnost (Webdesign atd). Chci se zeptat, jestli je smlouva povinná (tipuju že asi ne) a jaké to má výhody jí udělat. Díky

DOPLŇUJI:
Jestli to chápu správně. Smlouva mi vlastně ošetří detaily práce? Udělám web na fakturu, mám doklad, konec nic víc. Když bude zákazník „v pohodě“ tak se prostě nic nestane a je klid. Prostě mi zaplatil za web a tečka. Když to bude zákazník, co si bude furt vymýšlet něco chce přidávat atd. a pak nakonec řekne, že třeba ještě chtěl mobilní verzi webu a my se budeme dohadovat, a bez smlouvy mám prostě smůlu, protože i to vlastně patří do toho „udělat web“. Smlouvou o díle si vlastně ošetřím, kolik to přesně bude stát, co přesně udělám, do kdy, co všechno se navíc platí, atd. Je to tak?

Uzamčená otázka

ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce

Zajímavá 0 před 3193 dny Sledovat Nahlásit



Nejlepší odpověď
Avatar uživatele
gecco

Smlouva o dílo je ´terminus technicus´ pro smlouvu mezi občany (nepodnikateli)…
Mezi podnikateli nebo je-li alespoň zhotovitel podnikatel (OSVČ, zda hlavní nebo vedlejší je v tomto kontextu úplně jedno) nemá význam.
___
Na druhou stranu – na každou zakázku bys měl uzavírat smlouvu (přijímat objednávku) v písemné formě a dobře definovanou – vyhneš se tak problémům se ´špatným pochopením´…
😉
_____________­_________
Ve smlouvě by mělo být definováno (kromě smluvních stran) zejména:

  • co je předmětem smlouvy (čím přesněji, tím lépe – tedy, např., ne „web“, ale „web optimalizovaný pro prohlížeče…, rozlišení…, včetně/bez zdrojáků…“ s rámcovým navrhem designu třeba v příloze)
  • cena zakázky
  • termín předání/zaplacení
  • následná údržba/úpravy
  • vícepráce


Jestli bude formálně ´smlouva´ nazvána smlouvou o dílo nebo objednávkou nebo zakázkou nebo smlouvou o/k zakázce je – v zásadě, nepodstatné…
😉

Upravil/a: gecco

0 Nominace Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
jmhad

Občanský zákoník v paragrafu 1757 stanoví
(1) Po uzavření smlouvy mezi stranami v jiné formě než písemné je stranám ponecháno na vůli, zda si obsah smlouvy v písemné formě potvrdí.
Z toho z dalších ustanovení NOZ vyplývá, že záleží jen na dohodě,jakou formou bude smlouva uazavřena,přičemž se předpokládá,že uzavřena bude vždy. A jaké výhody má písemná smlouva? To řekne praxe. U jednoduchých zakázek, kde se nepředpokládají komplikace asi nutná nebude. U služitějších, kdy si zákazník „vymýšlí“, bych ji uzavřel vždy,abych měl doklad pro případnou reklamaci, že zakázka byla zhotovena podle jeho přání.

Je to přesně jak píšeš v doplňku.

Upravil/a: jmhad

1 NominaceKdo udělil odpovědi nominaci?quentos Nahlásit


Avatar uživatele
Lamalam

Povinná není, je výhodná jako ochrana před případným „buzerováním“ ze strany zákazníka.

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce

U otázky nebylo diskutováno.

Nový příspěvek