ales12

Je u OSVČ povinná smlouva o dílo? Jaké má výhody její sepsání?

Dobrý den,
mám dotaz ohledně smlouvy o dílo. Mám ŽL, jsem OSVČ na vedlejší činnost (Webdesign atd). Chci se zeptat, jestli je smlouva povinná (tipuju že asi ne) a jaké to má výhody jí udělat. Díky

DOPLŇUJI:
Jestli to chápu správně. Smlouva mi vlastně ošetří detaily práce? Udělám web na fakturu, mám doklad, konec nic víc. Když bude zákazník „v pohodě“ tak se prostě nic nestane a je klid. Prostě mi zaplatil za web a tečka. Když to bude zákazník, co si bude furt vymýšlet něco chce přidávat atd. a pak nakonec řekne, že třeba ještě chtěl mobilní verzi webu a my se budeme dohadovat, a bez smlouvy mám prostě smůlu, protože i to vlastně patří do toho „udělat web“. Smlouvou o díle si vlastně ošetřím, kolik to přesně bude stát, co přesně udělám, do kdy, co všechno se navíc platí, atd. Je to tak?

Nejlepší odpověď
gecco

Smlouva o dílo je ´terminus technicus´ pro smlouvu mezi občany (nepodnikateli)…
Mezi podnikateli nebo je-li alespoň zhotovitel podnikatel (OSVČ, zda hlavní nebo vedlejší je v tomto kontextu úplně jedno) nemá význam.
___
Na druhou stranu – na každou zakázku bys měl uzavírat smlouvu (přijímat objednávku) v písemné formě a dobře definovanou – vyhneš se tak problémům se ´špatným pochopením´…
😉
_____________­_________
Ve smlouvě by mělo být definováno (kromě smluvních stran) zejména:

  • co je předmětem smlouvy (čím přesněji, tím lépe – tedy, např., ne „web“, ale „web optimalizovaný pro prohlížeče…, rozlišení…, včetně/bez zdrojáků…“ s rámcovým navrhem designu třeba v příloze)
  • cena zakázky
  • termín předání/zaplacení
  • následná údržba/úpravy
  • vícepráce

Jestli bude formálně ´smlouva´ nazvána smlouvou o dílo nebo objednávkou nebo zakázkou nebo smlouvou o/k zakázce je – v zásadě, nepodstatné…
😉

Další odpovědi
jmhad

Občanský zákoník v paragrafu 1757 stanoví
(1) Po uzavření smlouvy mezi stranami v jiné formě než písemné je stranám ponecháno na vůli, zda si obsah smlouvy v písemné formě potvrdí.
Z toho z dalších ustanovení NOZ vyplývá, že záleží jen na dohodě,jakou formou bude smlouva uazavřena,přičemž se předpokládá,že uzavřena bude vždy. A jaké výhody má písemná smlouva? To řekne praxe. U jednoduchých zakázek, kde se nepředpokládají komplikace asi nutná nebude. U služitějších, kdy si zákazník „vymýšlí“, bych ji uzavřel vždy,abych měl doklad pro případnou reklamaci, že zakázka byla zhotovena podle jeho přání.

Je to přesně jak píšeš v doplňku.

Lamalam

Povinná není, je výhodná jako ochrana před případným „buzerováním“ ze strany zákazníka.