Zlatonka

Jde při osobním bankrotu uhradit všechny dluhy včetně staré hypotéky?

Chci se zeptat jestli jde při osobním bankrotu uhradit všechny dluhy včetně staré hypotéky. Sousedka si ho chce dát, ale prý se bankrot nevztahuje na dluhy na hypotéce. Ona už dostala tři různé verze bankrotu, ale pořád vlastně nic neví protože jí každý říká něco jiného. Jak to tedy je? Prosím nevkládejte odkaty na insolvenci, víme toho dost, jen tohle nás překvapilo.
Doplňuji:
Ne, ona už ten dům před deseti lety prodala, ale neprodala ho za tolik aby se úvěr celý uhradil. Prostě chce po těch deseti letech zase začít žít aniž by jí exekutoři vyhrozovali. Proto jsem se na to ptala.

Agneto nesuďte člověka když ho neznáte. Ona je výborná ženská, sama vychová dvě malé děti, alimenty jí nechodí celé roky, pracuje až do noci aby děti měli na jídlo, oblečení, hračky. A chce už konečně taky normálně žít. Nemá na to snad právo?? Vy nevíte co se tehdy před lety stalo, a proč to takhle skončilo. Tak si laskavě nechte ty svoje komentáře pro sebe.

Nejlepší odpověď
ivzez

Také nevidím důvod, proč by nezajištěná hypotéka
měla být nějaká výjimka.

Ať si Vaše známá dá pozor na různé oddlužovací
společnosti. Lepší je nechat si návrh na oddlužení
sepsat právníkem (stojí to přibližně stejně jako u těch
společností, ale s právníkem má větší šanci).

Pokud nějakou organizaci, pak Člověka v tísni
nebo poradnu při finanční tísni (http://www.fi­nancnitisen.cz/).

Přestože nestojíte o odkazy na insolvenci, připojuji odkaz na oficiální web
k insolvenci. (Různé společnosti Vám podají různé informace. Možná, že
Vám portál Justice.cz pomůže se v těchto informacích zorientovat.)

Insolvenční zákon na portálu Justice.cz, Oddlužení:
http://insolvencni-zakon.justice­.cz/obecne-informace/oddlu­zeni.html

Další odpovědi
NikkiHeat

No nikoho neodsuzuji protože jsem viděl dost lidských tragedií ne vlastní vinou.....někteří mí kámoši do toho vlítli ani nevěděli jak a už bušil exekutor na dveře…to se může stát sebelepšímu člověku. Napsat o dlužníkovi že je verbež tak to už musí mít člověk notnou dávku odvahy a nepřehledu. Ale zpět k otázce:

Já myslím že bankrot se týká všech dluhů......troufnu si říct, že hypotéky taky. Nevidím žádný důvod proč by hypotéka měla mít nějakou speciální vyjimku.

marci1

Na oddlužení se nevztahuje neschopnost splácet hypotéku, protože v tom případě se jedná o úvěr zajištěný nemovitostí. Možná by šlo domluvit s poskytovatelem hypotéky, že ji po dobu oddlužení nebudete muset splácet. Dále byste ji spláceli až po skončení oddlužení.
http://www.ces­katelevize.cz/po­rady/102135563­22-krotitele-dluhu/3371-osobni-bankrot/

mosoj

Každopádně moc klidně žít nebude ani v tom bankrotu.
Musí splatit min 30% dluhů.

1. dobrovolný odprodej svého veškerého majetku, tedy i bytu a ponechá si jen to nejnutnější
2.Na 5 let si ponechat jen životní minimum /3400,– na osobu/ a veškerý svůj příjem dát na dluhy.

David Vozák

Dobrý den,
rád bych reagoval na Váš dotaz, při oddlužení se vyřeší veškeré dluhy, které dlužník do oddlužení zahrne.

V případu paní s bývalou hypotékou by se vyřešil i tento problém. Pokud je tedy pravda, že již dům prodala.

Pokud by dům stále měla, byla by zde možnost, že v oddlužení pohledávka věřitele z hypotéky nebude řešena. Pro přesnější odpověď je nutno znát detail.

Určitě doporučuji se obrátit na odborníka, který Vám s touto situací pomůže.

S pozdravem
JUDr. David Vozák, expert v oblasti oddlužení
www.abivia.cz

Dochy

Můžu se mýlit, ale: U hypotéky je dům/byt v zástavě. Pokud by se snažila vyvlíknout z placení hypotéky tak podle mně o ten byt přijde a teprv pokud i po prodeji bytu zůstane něco dlužná, tak to by mohlo jít do oddlužení…
Nejsem právník, tak to ber s rezervou.
Doplňuji:
Pokud už byt prodala a z hypotéky ji zbyl dluh… To je to pořád hypotéka? Nebude zbytek dluhu převeden na normální úvěr bez zajištění??

abendsbrot23

Nejlepší je radit se kvalifikovanými osobami. V každém případě – obecně doporučuji dát ruce pryč od různým oddlužovacích a vymahačských agentur. To je teprve verbeš. Ne všechny, ale nevíš na co narazíš. Tuším, že snad dokonce existují i nějaké bezplatné právní poradny, tady u nás je něco takového a jsou v provozu jen jeden den v týdnu. Takže by možná byla vhodná osobní návštěva nějaké takové poradny. A i kdyby měla sousedka za nějakou radu či sepsání papíru něco zaplatit – rozhodně to bude lepší, než kdyby ji vybral exekutor byt. Dluhy jsou svinstvo, vidím to kolem sebe a člověk do toho mnohdy spadne ani pořádně neví jak. Přeji sousedce, ať to dobře dopadne. :)