Osahat a ošahat ma jeden a ten samý význam?

Nejlepší odpověď
annas

Správné je sloveso osahat., nikoliv ošahat.

Zřejmě se někde ošahat užívá jako nářeční výraz. Souhláska "š " má zřejmě původ v analogií ke šlahat (šlehat), tedy šahat. Objevuje se ještě ve staré češtině.

Ale původ sahat souvisí s podst. jménem s označujícím délkovou míru = sáh od sahat (vlastně‘co se obsáhne roztaženými pažemi), vysvětluje J. Rejzek v Etymolgickém slovníku.

led

Osahávají Češi,
ošahávajú Slováci, (spisovne – ohmatávajú)
význam je rovnaký