annas

Orwell se obával, že nás zničí to, co nenávidíme. Huxley se obával, že nás zničí to, co milujeme. Lepší prorok O./H.?

https://azcita­ty.cz/aldous-huxley/3067/

Aldous Huxley – 1894 – 1963; Gorge Orwel 1903 – 1950. Byli přátelé.

Ve své knize „ Amazing Ourself to Death: Public Discourse in the Age of Show Business “ porovnává kritik Neil Postman představy budoucnosti podle díla – G. Orwela (1984) a A. Husleyho (Brave New Wolk, .česky pod názvem Konec civilizace oba romány jsou antiutopické.

https://billmo­yers.com/conten­t/orwell-vs-huxley-who-are-you-behind/

Obrázek
https://pixaba­y.com/cs/photos/bu­doucnost-%c4%8das-dopisy-scrabble-2372183/

Nejlepší odpověď
Ametyst

Přikláním se k Orwellovi, protože: když něco nenávidíme, víme proč, a ono nás to totiž nenávidí také, často až ke zničení. /Vím, že Huxley varoval před tím, abychom se neubavili k smrti (perfektně vystiženo v „Brand New World“, odehrávajícím se v Novém Londýně). Také jako jediní v živočišné říši jíme to, o čem víme, že nás ničí./

Další odpovědi
aliendrone

Těžko říci, je to stejné jako volba zda je lepší kyselé nebo hořké. Když se nemohu rozhodnout, podívám se na to jinak. V tak závažném případě, že jde o moji samotnou existenci je myslím takové rozhodování zcela podružné, oproti snaze o uchování si své existence. ;)

Nevidím PODSTATNÝ rozdíl v tom, jestli mě zničí ošklivý chlap nebo půvabná žena. Zkrátka v konečném důsledku jde o zcela zbytečnou volbu/bezvýznamný problém v porovnání s vlastním zánikem. MOŽNÁ by se dalou rozhodnout, POKUD by se doplnila nějaká dodatečná kritéria. Bez toho to ale nejspíš nepůjde. Si myslím. ;) :)

BTW – vítejte z5, kde jste se flákala? ;) :D :D

Drap

Kdo ví? Nelze odhadnout, možná i kombinace obojího. Až čas ukáže, kdo se více přiblížil pravdě.

zjentek

Co nenávidíme nás nemůže zničit, pokud milujeme. Co milujeme nás nemůže zničit, pokud to nedýchá. Zjentek (;

Drap>>> nesmysl, nelze generalizovat. Například mně už tohle ČAS DÁVNO ukázal!

Kepler

Myslím, že Aldous Huxley, mimo jiné i klasik žánru sci-fi (Brave New World, Island, aj.) měl lepší představivost a tak pokládám za lepšího proroka právě jeho. Je ale dosti pravděpodobné, že nás zničí nakonec něco docela jiného. Být prorokem je krajně nevděčné.

orwell

No kdo. Přece nemůžu jít sám proti sobě 🙂 Ale pokud si dosadím za „to, co milujeme“ peníze, tak už si tak jistý nejsem.

Rilika25

Příspěvek smazán administrátorem.

aliendrone

zjentek>>> MUSÍM ti dát palec! Právě jsi strčil s přehledem do kaspy samotného BIG Keplera se všemi jeho erotochlívnými libůstkami! Jakže se říká těm, kteří milují „co nedýchá“ (a obecně neprojevuje známky života) ?!? ;) :D :D