Avatar uživatele
annas

Orwell se obával, že nás zničí to, co nenávidíme. Huxley se obával, že nás zničí to, co milujeme. Lepší prorok O./H.?

https://azcitaty.cz/…
---------
Aldous Huxley – 1894 – 1963; Gorge Orwel 1903 – 1950. Byli přátelé.

Ve své knize „ Amazing Ourself to Death: Public Discourse in the Age of Show Business “ porovnává kritik Neil Postman představy budoucnosti podle díla - G. Orwela (1984) a A. Husleyho (Brave New Wolk, .česky pod názvem Konec civilizace oba romány jsou antiutopické.

https://billmoyers.com/…

Obrázek
https://pixabay.com/…

Zajímavá 5Pro koho je otázka zajímavá? Odpovědi.cz, Drap, orwell, aliendrone, EKSOT123 před 7 dny Sledovat NahlásitNejlepší odpověď
Avatar uživatele
Ametyst

Přikláním se k Orwellovi, protože: když něco nenávidíme, víme proč, a ono nás to totiž nenávidí také, často až ke zničení. /Vím, že Huxley varoval před tím, abychom se neubavili k smrti (perfektně vystiženo v "Brand New World", odehrávajícím se v Novém Londýně). Také jako jediní v živočišné říši jíme to, o čem víme, že nás ničí./

0 Nominace Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
aliendrone

Těžko říci, je to stejné jako volba zda je lepší kyselé nebo hořké. Když se nemohu rozhodnout, podívám se na to jinak. V tak závažném případě, že jde o moji samotnou existenci je myslím takové rozhodování zcela podružné, oproti snaze o uchování si své existence. ;)

Nevidím PODSTATNÝ rozdíl v tom, jestli mě zničí ošklivý chlap nebo půvabná žena. Zkrátka v konečném důsledku jde o zcela zbytečnou volbu/bezvýznamný problém v porovnání s vlastním zánikem. MOŽNÁ by se dalou rozhodnout, POKUD by se doplnila nějaká dodatečná kritéria. Bez toho to ale nejspíš nepůjde. Si myslím. ;) :)

BTW - vítejte z5, kde jste se flákala? ;) :D :D

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
Drap

Kdo ví? Nelze odhadnout, možná i kombinace obojího. Až čas ukáže, kdo se více přiblížil pravdě.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
zjentek

Co nenávidíme nás nemůže zničit, pokud milujeme. Co milujeme nás nemůže zničit, pokud to nedýchá. Zjentek (;

Drap>>> nesmysl, nelze generalizovat. Například mně už tohle ČAS DÁVNO ukázal!

Upravil/a: zjentek

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
Kepler

Myslím, že Aldous Huxley, mimo jiné i klasik žánru sci-fi (Brave New World, Island, aj.) měl lepší představivost a tak pokládám za lepšího proroka právě jeho. Je ale dosti pravděpodobné, že nás zničí nakonec něco docela jiného. Být prorokem je krajně nevděčné.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
orwell

No kdo. Přece nemůžu jít sám proti sobě :-) Ale pokud si dosadím za "to, co milujeme" peníze, tak už si tak jistý nejsem.

0 Nominace Nahlásit

Diskuze k otázce
Avatar uživatele
aliendrone

zjentek>>> MUSÍM ti dát palec! Právě jsi strčil s přehledem do kaspy samotného BIG Keplera se všemi jeho erotochlívnými libůstkami! Jakže se říká těm, kteří milují "co nedýchá" (a obecně neprojevuje známky života) ?!? ;) :D :D

Nový příspěvek
Zajímavé otázky v kategorii Aktuality a zábava