odpomass

Ortonormální a ortogonální báze lineárního prostoru

Neuměl by někdo co nejstručněji vysvětlit ortonormální a ortogonální bázi lineárního prostoru. Z definice jsem to moc nepochopila.

Odpovědi
Fyzik

Báze je množina vektorů, které jsou v daném prostoru lineárně nezávislé. Tj. že všechny ostatní vektory lze vyjádřit pomocí násobků těchto vektorů. Ortonormální znamená, že jsou navzájem kolmé. V normálním prostoru jsou to vektory v osách x, y, z, tedy (6, 0, 0),(0, 7, 0) (0, 0, 1) nebo jiné kombinace. Všechny báze prostorů nemusí být nutně kolmé, ale příklad neřeknu, taky v tom plavu.

No a ortonormální báze jsou ty, které ještě k tomu mají jednotkovou velikost, a taková skupina je jen jedna. V normálním prostoru to je (1, 0, 0) (0, 1, 0) (0, 0, 1).

Takže tak.