karecekmaplo

Lze stavět na pozemku bez územního plánu? Dodělalo by se to dodatečně.

Dobrý den, mám k dispozici pozemek, který je jako orná půda, a chtěl bych ho vyjmout, to trvá 30 až 60 dní, prý v tom problém není, ale pozemek není v uzemním plánu a na nový čekat nemůžu nějaké 3 roky, tudíž se ptám: lze to do územního plánu zapsat, až bude stavba dokončena? Jinak všude okolo jsou novostavby…

Nejlepší odpověď
Drap

Ano, lze to. Riskuješ však, že zaplatíš vysokou pokutu a hotovou stavbu budeš muset na vlastní náklady odstranit.

Další odpovědi
nyjono

Lze, teoreticky.
Záleží na tom, jak jsi silný finančně, kde a jak vlivné máš kamarády atd.

elkon

Nelze, je to protizákonné.

Dochy

Nový územní plán asi opravdu bude trvat docela dlouho, ale drobná změna ve stávajícím plánu by se možná protlačit dala, pokud by šlo o rozumnou změnu.

Michaela66

Legálně nelze. Stavební povolení na stavbu na orné půdě určitě nedostanete. V rámci nového územního plánu musí být orná půda vyjmuta z půdního fondu (což lze pouze ve výjimečných případech – například rozvoj obce). K tomu se vyjadřuje obec, kraj, odbor životního prostředí na kraji a další účastníci řízení. Možná budete muset i na své náklady vypracovat architektonický plán, který si vyžádá obec.
Často ale v územním plánování bývá slušně řečeno bordel. Například když územní plán stanoví minimální výměru pozemků XY m2 a reálně se poté zřídí parcely o výměře menší než XY. Někteří také staví na černo (což jste v zásadě v dotazu navrhoval), což je protizákonné. Sousedi poté mohou podat návrh na odstranění černé stavby na vaše náklady. Ale v praxi se černé stavby moc neřeší, úřad řekne „to už teď nikdo nezbourá“ a řada lidí žije v nezkoloudovaném domě i desítky let.

Rilika25

Příspěvek smazán administrátorem.

karecekmaplo

Tak lze nebo ne, legální cestou?

karecekmaplo

To každý musel čekat na nový uzemní plán? To mi neříkejte..polovina domů by dnes nestála..

Michaela66

Čekání to je dlouhé. Není to jen tak. Nový stavební zákon by to měl urychlit, ale kdo ví, jestli…