Opuštění domácnosti

Vztahuje se §708 také na to když manžel odejde z domu bez předchozích konfliktů a zruší si trvalé byliště ,na nic nepřispívá ,trvalé bydliště si zrušil sám když si v lázních našel milenku a po týdnu známostí se k ní nastěhoval,odvezl si veškeré své věci,dá se tento paragraf použít při rozvodu a při společném rodělení majetku,vlastníme rodinný domek kde ted žiji se synem který je dospělý ale studujea manžel ani nepřispívá synovi alimenty neplatí a ani soplečné půjčky ,najsme rozvedení .chtěla bych se rozvést ale manžel vyhrožuje že nás se synem nechá vyhodit na ulici a ještě mi prodá domek

Nejlepší odpověď
bond73

Tato situace je asi velice bolestiva,ale pokusim se vam poradit co nejlepe to pujde ano.tento paragraf,ktery citujete je spise aplikovatelny na najemny byt,vlastnictvi domu je jina situace,kdy jste majiteli oba a to ze zakona,predpo­kladam,ze predmanzelskou ci po manzelskou smlouvu nemate,tudiz tento domek vlastnite oba a nerozdilne v pomeru.Timto se nemusite obavat,ze by vas mohl vas manzel vykazat i se snyme na ulici.Nevim,zda uz jste ve fazi,kdy pomyslite na rozvod,ale pokud ano udelejte to co nejdrive a k navrhu na rozvod pridejte i navrh na rozdeleni majetku po provedenem rozvodu.Domnivam se ,ze v pripade,kdy vas manzel opustil sam vasi domacnost,vlastne potvrdil,ze ma kde bydlet, i s tim,ze jsi u vas nechal zrusit trvaly pobyt,ovsem nemyslte se zruseni trvaleho pobytu je dnes pouze administrativni ukon,kteryto vasemu manzelovi nezanika vlastnicke pravo na vas domek ano.Soud samozrejme bude posuzovat,kteremu z manzelu by domek po rozvodu mel pripadnout a v pripade,ze zde budete chtit zustat a soud se pravdepodovbne prikloni na vasi stranu,bude zde situace,kdy budete muset polovinu hodnoty domu manzelovi vyplatit a to lze, v primerenych mesicnich splatkach k pomeru vasich prijmu,tohoto se nebojte,soudy to radi delaji.A nebo bude takova situace,ze se dohodnete na tom,ze dum prodate, zprostredkovane pres treti osobu / doporucuji notare/ a penize si rozdelite a vy se vystehujete, az v te chvili,kdy si zajistite nove bydleni,toto nechte take ustanovit u notare, pri pripadnem prodeji domu.Nyni k nesplacenym uverum,opet doporucuji,aby jste podala navrh na rozvod manzestvi,tento navrh opatreny razitkem podatelny vzala ke svym veritelum a pozadala, o pozastaveni splatek do doby,nez-li probehne cele rozvodove rizeni a pote bude jasne,kdo a v jake mire ma uvery splacet,asi vas nyni nepotesim,ale vetsinou to byva tak,ze soud tyto pohledavky rozdeluje ve stejnem pomeru, mezi rozvedene manzele,ale, jednoznacne uvedomte veritele, o teto situaci a pokud vam nebudou chtit pozastavit splaceni,pozadejte ,o snizeni splatek na co nejnizsi moznou vysi a pri kazde uhrade, si nechte vystavit doklad na vase jmeno,aby bylo zretelno,ze jste to hradila vy.Co se tyce vyzivneho k vasemu synovi,ten at neprodlene poda navrh, na ustanoveni vyzivneho, k vasemu okresnimu soudu,kde mu pomohou sepsat tento navrh u zdejsi tajemnice ,nebo na opatrovnickem oddeleni soudu.Jeste bych vam doporucil,aby jste k soudu podala navrh, na vydani predbezneho opatreni, v tom smyslu,aby vas manzel nemohl nijak manimulovat , s vasim spolecnym domem / minim tim prodej/ do doby, nez-li dojde, k majetkovemu vyporadani po rozvodu.Toto je velice dulezite,take bych zasel na katstralni urad a uvedomil je o teto situaci,tam s vami provedou zaznam a vlozi jej, do vasich katastralnich dokumentu.Co nejdrive zajdete k nejblizsimu advokatovi,aby vam s timto pomohl ,protoze pokud neco opomenete,muze se stat,ze vas manzel, jeste v manzelstvi dum proda a vy jen horko tezce od nej budete penize dolovat.Advokat sice stoji penize,ale je to zaruka,pokud nejste fin.zajistena, tak doporucuji navstivit ,,obcanskou poradnu,, , jez poskytuje tyto sluzby zdarma a pusobi v kazdem okresnim meste a najdete je na netu.Dofam,ze vam tyto informace pomohli,preju hodne stesti,sili a vytrvalosti ,protoze rozvodove rizeni nebyva vetsinou prijemne,budte na to pripravena, i na bolest potom,ale zde uz asi ke kladnemu obtatu nedojde.Budte optrna,aby vas vas manzel neobral o vse,co nejdrive tedy vyhledejte pravni pomoc.