dust8

Opravdu v Americe kolem roku 1955 bývala v autobusech vyhrazená místa pro bílé?

Nejlepší odpověď
annas

Ano.
"Před 106 lety se narodila Rosa Parksová, matka hnutí za práva černochů. Obyčejná švadlena z Alabamy, která v roce 1955 odmítla pustit sednout bělocha, tímto tehdy nevídaným činem uvedla do pohybu dění, jež vyústilo ve zrovnoprávnění Afroameričanů.

Omezení se týkala i autobusů, kde museli černoši sedět vzadu. A když už nebylo vepředu k sezení místo, měli povinnost uvolnit sedadlo bílým i v zadní části. „Autobus byl jedním z prvních momentů, kdy jsem si uvědomila, že existovaly dva světy – černý a bílý,“ popsala později Parksová. A právě v jednom z nich se odehrál její dramatický příběh.

v 60. letech se dosáhlo zásadního průlomu – schválení zákona o občanských právech a o volebním právu, což také znamenalo definitivní konec „zákonům Jima Crowa“ (Jim Crow bylo hanlivé jižanské označení pro černochy)." atd.

Zdroj: https://www.id­nes.cz/zpravy/zah­ranicni/pred-sto-lety-se-narodila-matka-hnuti-za-prava-cernochu-rosa-parksova.A130204_075­845_zahranicni_i­pl

Další odpovědi
led

Sú ešte aj dnes oblasti v USA, kde síce oficiálne nejestvuje rasová segregácia, žiadne nápisy typu „zakázané pre psov a farebných“ , ale ak si „farebný“ skúsi „omylom“ sadnúť na miesto, kde sedávajú „bieli“, v dobrom prípade bude môcť vystúpiť na najbližšej zastávke po svojich.

Drap

Nejen v 1955, ale i ještě v 1965 a později

aliendrone

Popravdě – bylo to NAOPAK! Běloši si mohli sednout i na místa pro černé (pokud jim to za to stálo), NAOPAK to ale NEŠLO! Myslím, na vlastní bulvy jsem to neviděl/tam nebyl. ;) :D

anonym

ano … ono to vůbec po celém světě není tak dávno co byl celý tzv. vyspělý západ který si dnes tak zakládá na demokracii a rovnoprávnosti jen banda autoritářských mizerů kteří o rovnoprávnosti neměli o nic lepší povědomí než dnešní Kim Čong-un 🙂 Dalo to asi dost práce se z toho vyhrabat, ale nebude ani zdaleka tak pracné do toho zase spadnout.

quentos

Ano, byla to součást tzv. rasové segregace. Počti si: https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/Bojkot_auto­busov%C3%A9_do­pravy_v_Montgo­mery?veaction=e­dit§ion=4

dubraro

Ano. Přesněji bylo to tak, že přední část autobusu byla pro bělochy, zadní pro černé.