michalds

Opravdu se vrtule helikoptéry při letu takto deformuje?

Nebo je to jen optický klam?

Nejlepší odpověď
dubraro

Deformuje, ale ne tak moc. Na snímku je zdeformovaná v důsledku toho, jak funguje štěrbinová uzávěrka fotoaparátu.

Další odpovědi
Kepler

Jen částečně. Na okrajích listu je daleko vyšší vztlaková síla. Ale jinak to má na svědomí kamera. Všiml jsem si, že i v záběrech z letadla mají listy vrtule někdy tvar jako šavle.

Dochy

Chyba, nebo spíše vlastnost, fotoaparátu. Jak píše dubraro.
Vysvětleno např. na
http://mental­floss.com/arti­cle/27557/weird-camera-effects

(i s vysvětlující animací)

Na základě Klaprothovi poznámky (dík) jsem byl donucen ověřit své znalosti a musím (nerad) přehodnotit tu štěrbinovou uzávěrku.
Takže odvolávám: „Jen se mi nelíbí pojem "štěrbinová uzávěrka“ protože v tomto případě jde téměř jistě o elektronickou (technická poznámka, bez vlivu na efekt)"
Omlouvám se Dubrarovi za kritiku a příp. dalším, které jsem zmátl. Jev může mít na svědomí pravděpodobně jak mechanická štěrbinová uzávěrka tak elektronická.

Klaproth

Částečně ano, i křídlo letadla se při letu prohýbá.

Dochy > ty podle fotky dovedeš určit typ závěrky? Jsi génius.