jjj123456789

Opravdu se v Čechách neříká vlézt se ve smyslu vejít se někam?

Nejlepší odpověď
annas

Výraz vlézt ve významu vejít (se) není jen moravský, takže je určitě známý i v některé oblasti Čech. .

Jazykové zdroje jej řadí i do oblasti chodské,výcho­dočeské atd.
Původem to má být výraz z oblasti kolem Řípu, kdy se k výrazu „vjít“ (dnes vejít), přidalo zvratné „se“ a význam se rozšířil i na vlézt (se) = mít dosti místa = to se tam vleze. – ve významu vměstnat (se).

Je to tedy dané historicky, z doby, kdy docházelo k jazykovému úpadku – asi 16. století.

Podle vývoje českého jazyka a dialektologie – Kolektiv autorů.

.

Další odpovědi
anonym

Ne – v Čechách – pokud se někam leze (vlézá), je každému jasné – kam…
😉

setapouch

Jak kdy, jak kdo, jak kde. Vlivem mixu narodnosti (kazdy Moravak, ktery za neco stoji, zije v Praze) se misi i jazyk.

Kiti

Nevim jak jinde u nás (královéhradecko) to slýchám, ale častejší a né o moc lepší je „bude vejít“ jako třeba ta krabice se tam nevejde, ale řekne se „ta krabice se tam nebude vejít“ :D

ivzez

„Vlézt se“ jsem v tomto smyslu párkrát zaslechla.
Ale kde se vzalo „(ne)bude vejít“ místo (ne)vejde …