Lukas27

Opravdu se kazí zrak, když čtěme knihu v šeru?

Odpovědi
JK2021

Ne, jen se oči více namáhají…

led

Ano, ak sa oči namáhajú buď pri príliš silnom svetle, alebo v šere, nie sú schopné vnímať detaily a snažíte sa svoj zrak prispôsobiť týmto nepriaznivým podmienkam. Pri krátkodobej námahe oko je schopné si svoje vlastnosti zachovať, ale pri dlhodobo zlých podmienkach sa snaží prispôsobiť tomuto extrému a videnie nadobúda iné parametre. Napríklad ak by ste dlhodobo boli v „zajatí snehu“ stratili by ste čiastočne schopnosť rozoznávať teplé farby a naopak získali by ste možnosť rozoznávať detaily v odtieňoch sivej a chladných farbách.
Ale ak čítavate „pod perinou pri svetle baterky“ prípadne „pri svite mesiaca“, či v prítmí čakárne u lekára, zrak sa rýchlejšie unaví a stráca schopnosť citlivého vnímania. Rovnako aj druhý extrém, čítanie v poludňajších lúčoch letného slnka svojim kontrastom medzi malou plochou farby písma a veľkou žiarou bielej podkladovej plochy namáha zrak „oslepuje ho“.

Dochy

Pokud vím, tak se unaví, nepoškodí. Důsledky: mohou tě bolet oči, může Tě bolet hlava, ale podle mně by to mělo být jen dočasné.