dudu

Opravdu platí „dědečku, otřes se“?

Zhruba takto je nadepsán článek v sobotních LN a pojednává českém fenoménu a sice, že namísto aby děti ve stáří přilepšovaly svým rodičům, u nás se velká část pracujících dětí naopak svými rodiči nechává bez ostychu podporovat. „Hlavně, že se dobře daří mladým, my s bábou si levně nakoupíme v marketu a nevadí nám, že se nám pak budou ještě posmívat“.
Nebo by také čeští senioři měli cestovat a užívat celoživotních úspor.
Co, nebo kdo jaksi „přenastavil“ tyto hodnoty?
Jaký je Váš názor na tuto naši poněkud trpkou jedinečnost.

Nejlepší odpověď
vagra

Tato,bezesporu velice zajímavá otázka,by stála za mnohem hlubší úvahu.
Myslím si,že všichni odpovídající mají svým způsobem pravdu.
Je to částečně výchovou,spole­čenskou atmosférou,ztrátou soudnosti některých rodiných příslušníků,ne­dostatkem elementární slušnosti ke starším lidem obecně,rodičovskou pseudoláskou ke svým dětem,bezmeznou sprostotou a necitem dětí k rodičům a starším lidem vůbec.
Ke zlepšení situace nepřispívají ani media,které je k takové agresivitě vedou podporou zvrácené myšlenky,že právě staří lidé,připravují státní kasu o peníze.
O tom,že tuto kasu minulých/v mém případě 46 let/plnili,se ovšem nezmiňují.
Za to,že je prázdná důchodci,převáž­ně,nemohou.
Pravdou je ovšem i to,že někteří důchodci k takovým negativním reakcím,mnohdy zadávají příčinu.

Další odpovědi
Miroslavst

Nerad se pouštím do těchto diskuzí, jelikož se na mě snese vlna nesouhlasu. Jediné co bych asi řekl je to, že jde zřejmě o výchovu a ruku v ruce s ní i o společenskou záležitost. I přesto, že jsou slušně vychovaní, společnost je naučí jinak.

anonym

Ideál by byl zřejmě ten,že by se lidé v důchodu mohli bezstarostně věnovat svým koníčkům,pokud nějaké mají,cestování,mu­zeím,divadlu,kon­certům,všemu,na co předtím neměli čas.Nejsem si jistý,jestli popsaný problém je výlučně český.Nebude to tak trochu podobné všude?
Nemám tušení,jak jsou na tom důchodci třeba v Azii.A existuje tam kategorie – důchodci?
A Afrika? Takové ty záběry s rozesmátými,šťas­tnými důchodci,žijícími na plné pecky – nevím. Určitě existují,moc jich nebude.I na tzv. Západě jsou plná ta zařízení – a je putna,jak se vznešeně jmenují.Nejsem sociolog,ani nemusím, ale jen slepý by neviděl ten trend – staří,starší lidé jsou víceméně odepsaní,pčes všechny chápavé a soucitné kecy.Všimněte si,třeba,na jakou věkovou skupinu je zaměřená reklama.Ten slavnej Produktivní Věk.
Kdo,nebo co to nastavil? Velmi složité – velmi,velmi zjednodušeně by se dalo konstatovat,že NÁŠ způsob uvažování a chápání hodnot.Konzumní společnost.V tom fofru,chvatu,shá­nění,kupování věcí,které zas až tak nutně!! nepotřebujeme, se něco ztratilo. Pro někoho – jistě fráze.Pro někoho – před časem jsem se dozvěděl pro mě otřesný fakt,totiž – každý den,každý den umírá hlady,nebo na následky hladu 20 – 25000 lidí.Zdánlivě to s důchodci nesouvisí.

ten který je

Co mne dokáže spolehlivě vytočit je to,když vidím důchodce v odrbaném obleku jak nakupuje v Lídlu,žehrá jak je všechno drahé a na druhou stranu veškeré finance poskytuje dětem nebo vnoučátkům.Byl jsem také svědkem jak to chodí v domovech důchodců.Když přijde důchod,objeví se rodinka a potom dlouho zase nic.Hlavně aby se měli dětičky dobře. ☹

martina1

Spíš bych řekla,že mladí nepracující se nechají od rodičů živit,máme to bohužel v příbuzenstvu.Asi nemáme majetné rodiče a prarodiče a co nevyděláme nemáme.Nemůžu si teda stěžovat,jedna babička pokaždé dětem koupí nějaký hadřík,nebo jdeme koupit boty a děda dá malé občas kovovou padesátku do kasičky-pěkně přibývají.Druzí manželovi rodiče dají každému na Vánoce stovku ať si něco koupíme.Ale asi bych neměla žaludek prosit rodiče o peníze a vím,že táta má.Ale každý jsme jiný…

lorja

Je to smutné,ale pravdivé.S manželem pracuje brigádně důchodce a říká,že on má dost velký důchod ,ale vnuk potřebuje nové auto,tak mu dědeček na něho „musí“ přispět.Umím si představit,že bych své rodiče požádala v nouzi o peněžitou pomoc,ale abych si k nim chodila pro „kapesné“,to bych nedokázala.

FOG

Ja vim,ze stari je strasne pro lidi,kteri jsou sami a plus ,kdyz maji nemoci.A proto nekteri v tech domovech „cpou“ svym detem ty penize,protoze by je jinak vubec nevideli.Bohuzel nejak se vytratila ze spolecnosti soudrznost a cit a zacala honba za ziskem.