Opravdu můžu používat xenonové halogenové žárovky u Nissan- Micra K12 ?

Nebude mi to dělat problémy při případné silniční kontrole nebo u STK ?
Doplňuji:
Jedná se mi o žárovky na obrázku číslo 1
1* http://2i.cz/756f7a50­83
a nikoliv o výbojku číslo 2
2* http://2i.cz/574d5872­a1, ale jak radíte , nechám původní, nebo koupít s větší svítivostí!

Nejlepší odpověď
gecco

Záleží na homologaci (přesný typ reflektoru – i dle roku výroby) – osobně se ale domnívám, že ne…
Doplňuji:
K Doplnění:
Ad 1. – nech si (případně) prodejcem ukázat homologační protokol (případně si jej vyžádej k žárovkám) – jinak můžeš mít na STK (možná i při silniční kontrole) problém – oni totiž ´číňani´ vyrazí homologační značku na cokoli…
😉
A – sice jsem ty svítivější (a i výkonnější) žárovky zkoušel – ale vykašlal jsem se na ně, používám klasické halogeny, stačí mi.
😉

Další odpovědi
zzzlatokopka

Na xenony musí být auto udělané, musí se naklápět světla, a ostřikovat. Jinak jsou pro ostatní řidiče katastrofa:-(((

Ty „falešné“ xenony STK neprojdou.
Doplňuji:
Raději si kup obyčejné žárovky s větší svítivostí, takové ty super bílé, jsou fakt dobré.

cochee

Jestli myslíš HID sady, tj. víceméně „samodomo“ provedené úpravy/přestavby z vláknové žárovky na xenonovou výbojku, tak to nemůžeš, protože neexistuje HID systém s homologací. Policie při silniční kontrole a samozřejmě pracovník STK to velmi dobře zná a vidí-li, že ze světlometu svítí xenonová výbojka, hned se dívá pod kapotu a hledá „balasty,“ ostřikovače skel světlometů a u volantu ovládací prvek pro naklápění světlometů. Já jsem s tím jezdil rok bez problémů a poté jsem během tří měsíců dostal tři pokuty a už jsem to tahal z auta pryč.
Doplňuji:
P.S. Doufám, že mluvíme o tomtéž, protože já o xenonové výbojce, zatímco ty o xenonové halogenové žárovce. To ani nevím, jestli existuje. V halogenovce se používá jodový cyklus a ten xenon by tam byl jaksi navíc a bez užitku.

dědapetr

Nebezpečí dodatečně namontovaných xenonových výbojek!
http://www.po­licie.cz/clanek/ne­bezpeci-dodatecne-namontovanych-xenonovych-vybojek.aspx

cochee

@dědapetr: To je všechno jen bububu, aby si lidi ty HID sady do aut nedávali. Je fakt, že to cpou do běžných reflektorů, kde je to daleko náchylnější na seřízení a popravdě, homologované výbojky nikdy výrobce do těchto typů parabolických reflektorů nedává. Výbojky se vždy dávají do světlometů s projekční optikou, poznají se podle toho, že světlo vychází z čočky o průměru pouze asi 5–10 cm. Já s tím jezdil (mám ony projekční reflektory), poměrně často seřizoval a několikrát jsem se známým zkoušel, jestli oslňuju – říkal, že v naprostém pořádku. Pokud proti mně jede idiot s rozhašeným svícením, je mi úplně jedno, čím svítí, oslní mě i normální žárovkou. Nemluvě o „jednookých“ autech, u kterých jsem nabyl dojmu, že ta svítící žárovka svítí skoro dvakrát intenzivněji než kdyby svítila spolu se svou mrtvou kolegyní, přitom pro to není logické fyzikální zdůvodnění.

@barbakan, dík za link, tu žárovku vidím poprvé :) já si myslím. že v ní není ani jediný atom xenonu, že to tak jen pojmenovali, aby navodili, jakože to svítí „podobně“ jak ta výbojka. Zabarvení baňky rozhodně neudělá totéž jako barevná teplota světla, jen bídně napodobí. Mám takový neurčitý pocit, že pokud je ta žárovka homologovaná, tak je homologace podvodná/falešná, protože žárovky se zabarveným sklem prostě nelze schválit k provozu na pozemních komunikacích – tato frázička ostatně platí úplně stejně pro ty HID xenony: nelze schválit pro provoz na veřejných komunikacích…

anonym

dědapetr, ano, i já jsem to četl.

anonym

Možná se blbě vyjádřím, ale žárovka v reflektoru je skryta za takovým kloboučkem a auto je z roku 2005.

gecco

Ten klobouček jen kryje žárovku ´odpředu´ (samotné žárovky mají v tomto směru i ´čepičku´, černou nebo stříbrnou).
Problém je, že pro halogenové reflektory bývají homologovány žárovky nejen pokud jde o jejich příkon, ale i barvu světla – a xenonové mají vyšší (cca 5000K oproti cca 3700k u halogenů).
Pokud je tomu tak i u tohoto světla – a budou na STK pozorní, žárovky neprojdou.
Osobně bych se na takovou záměnu vykašlal – nesvítí to o nic líp…
😉

cochee

Na základě barbakanova odkazu jsem našel ten typ žárovek i jinde, označují se HOD (High Output Discharge) http://www.led-autozarovky.cz/led-autozarovky/eshop/1-1-HOD-zarovky-xenonove-zarovky/0/5/3-HOD-zarovky-H4-5500K-12V-55-60W-2ks-ZDARMA-keramicke-kabely-doporucujeme Poslední věta v popisu tohoto zboží je výmluvná: „Žárovky nejsou schváleny pro provoz na pozemních komunikacích.“

cochee

Ale barbakanova žárovka téměř určitě není HOD (viz cena), je to jen obyč halogenka s zamodřelým sklem. Na tom, že ta homologace bude falešná, celkem trvám :)